Kendte

Tv-prisen 2020: Her er vinderne

Natasja Crone vandt prisen 'bedste fakta-vært' for programmet 'Det sidste ord' . Ernst Tobisch  / Tvprisen

Branchefesten bliver afholdt i Tivoli Hotel og Congress Center.

Lørdag løber 'Tvprisen 2020' af stablen i København. Et arrangement, der hylder årets bedste programmer og største tv-præstationer.

Efter en tur på den røde løber var der gallamiddag, før prisoverrækkelsen gik i gang med Anders Lund Madsen ved roret som vært.

Både de nominerede og vinderne bliver fundet af fagjuryer, som består af professionelle, erfarne tv-folk og andre eksperter på området inden for hver kategori.

Se listen med vinderne og de nominerede her:

Tvprisen 2020

  1. BEDSTE BØRNEPROGRAM

    - BAMSELÆGEN (DR RAMASJANG)

    - DESIGNTALENTERNE (DR ULTRA)

    - GUTTERNE PÅ GÅRDEN (DR ULTRA)

    - HR. SKÆGS HOTEL (DR RAMASJANG)

    - ODA OMVENDT II (DR RAMASJANG)

    - ONKEL REJES HEAVYBAND (DR RAMASJANG)

     - SKYLDIG (DR ULTRA)

     - ULTRA NYT (DR ULTRA)

     - ULTRA SMIDER TØJET (DR ULTRA)

     - ULTRA SNYDT (DR ULTRA)

  2. BEDSTE SPORTSPROGRAM

    - ESUPERLIGA (DPLAY & CANAL 9)

    - EUROSPORTS LANDSHOLDSDÆKNING (KANAL 5 & DPLAY)

    - EUROSPORTS SUPERLIGADÆKNING (CANAL 9 & DPLAY)

    - PREMIER LEAGUE PARLAMENTET (TV3 SPORT)

    - TOUREN PÅ TV 2 (TV 2 SPORT)

    - VM HÅNDBOLD - FINALEN (DR1)

    - VM-GULD PÅ RÅDHUSPLADSEN (TV 2)

  3. BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM

    - AFSLØRET - SLAVERNE I BYGGEBRANCHEN (DR1)

    - BRITTAS DØTRE TALER UD (KANAL 5)

    - DEN TIKKENDE PLASTIKBOMBE (TV 2)

    - HORISONT - GRETA OG SNEMANDEN (DR1)

    - KONTANT - DEN FALSKE KRÆFTLÆGE (DR1)

    - MØD PARTIERNE - DANSK FOLKEPARTI (DR1)

    - PANDAERNE KOMMER - DIPLOMATER I PELS (DR1)

  4. BEDSTE CRIME

    - BLODSPOR (KANAL 5)

    - EMILIE MENG - EN EFTERFORSKNING GÅR GALT (DR1) 

    - FORBRYDELSER DER RYSTEDE DANMARK (KANAL 5)

    - FORFØRT AF EN FALSK PROFIL (DR3)

    - HVORFOR SLOG DU VORES PIGER IHJEL? (TV 2)

    - MORD I FAMILIEN (KANAL 5)

    - NÅR MÆND SLÅR KVINDER IHJEL (DR1)

    - POLITISTYRKEN (TV3)

    - PROFIL AF EN MORDER (KANAL 5)

    - STATION 2: EN FARLIG MOR (TV 2)

    - THULEMYSTERIET - KVINDEN DER FORSVANDT (TV 2)

  5. BEDSTE FAKTASERIE

    - AFHÆNGIG AF FORTIDEN (TV 2)

    - ARKTISK KOMMANDO (DR1)

    - BØRNENE FRA SORGGRUPPEN (DR2)

    - FC MIDTJYLLAND- OPRØRET FRA HEDEN (CANAL 9)

    - FORSVUNDNE ARVINGER (DR 1)

    - HERLUFTSHOLM FOR LIVET (TV 2)

    - I DANMARK ER JEG FØDT (DR1)

    - JØDE (DR2)

    - JAGTEN PÅ DEN SIDSTE DINOSAUR (DR2)

    - LINDEGAARD - LIVET EFTER SIDSTE FLØJT (XEE)

  6. BEDSTE DOKUMENTAR

    - DEN DØDE SOLDAT (TV 2)

    - DEN FALSKE RUGEMOR (TV 2)

    - DRONEKRIGEREN (DR1)

    - HØJRENATIONALIST I BØRNEHØJDE (DR2)

    - JAGTEN PÅ LYKKEN (DR2)

    - OLEGS KRIG (DR2)

    - OPERATION X: JAGTEN PÅ VORES MILLIARDER (TV 2)

    - Q´S BARBERSHOP (DR3)

    - SCORESKOLEN (DR2)

    - SKØN, SKÆV & 98 (DR1)

  7. BEDSTE REPORTAGESERIE

    - ALBERT & SANNE FOR ALTID (DR2)

    - ALT FOR KLIKEN (DR3)

     - DE SJÆLDNE DANSKERE (TV 2)

     - JEG ER PÅ STOFFER (DR3)

     - MORMOR PÅ MANDEJAGT (DR1)

     - TILLYKKE, I SKAL HAVE TRILLINGER! (DR1)

     - TRAILERPARK DANMARK (TV 2)

     - VORES VILDE VERDEN (TV 2 PLAY)

     - VREDE PIGER (DR3)

  8. ÅRETS VÆRT FAKTA

    - POUL ERIK SKAMMELSEN - 21:30 NYHEDERNE (TV 2)

    - NATASJA CRONE - DET SIDSTE ORD (TV 2)

    - ADAM DUVÅ HALL - GO' MORGEN DANMARK (TV 2)

    - PUK ELGÅRD - GO´ MORGEN DANMARK (TV 2)

    - ANDERS AGGER - INDEFRA MED ANDERS AGGER (DR1)

    - MIKKEL BEHA - KURS MOD NORD (TV 2)

    - LISBETH ZORNIG - MIT LIV SOM LUDERKUNDE (TV 2)

    - MORTEN SPIEGELHAUER - OPERATION X: JAGTEN PÅ VORES MILLIARDER (TV 2)

    - SIGNE VADGAARD - OPTAKT TIL PREMIER LEAGUE: MANCHESTER UNITED - LIVERPOOL (XEE)

  9. BEDSTE SHORT FORM NON-SCRIPTED

    - ØDEGÅRDEN (TV 2 PLAY)

    - ARTIKEL 13: EN LOVGIVNING DER KAN ÆNDRE INTERNETTET? (DR NYHEDER)

    - BEDEMÆNDENE (TV SYD)

    - DER ER ET YNDIGT LAND (VIAFREE)

    - DIRTY DARLING FRA THY (TV2 PLAY)

    - EFTER EX (DPLAY)

    - JERNKVINDEN (TV 2 PLAY)

    - MIDDAG MED MIN EX (TV 2 PLAY)

    - SKYLDIG IRL: DRENGE RØVER TANK MED PISTOL! (DR ULTRA)

    - SOS: KÆMPER MOD 2 TON SLIM! (DR ULTRA)

  10. BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE

    - DEN AFRIKANSKE SLOTSKRO (DR1)

    - DIAMANTFAMILIEN (TV 2 ZULU)

    - INFLUENCERS (XEE)

    - JADA - LILLEBITTE KÆMPESTOR (DR3)

    - KØRELÆRERNE (TV 2 ZULU)

    - KURS MOD NORD (TV 2)

    - MERE VOKSEN END BJERREHUS (DR 3)

    - TATTOO SALONEN (VIAFREE)

    - TYRKERSVIN (DR3)

  11. BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT

    - ANDERLEDES SOM MIG (DR1)

    - CHEFEN FRA HELVEDE (DR2)

    - FEDE FORHOLD (DR2)

    - FRI OS FRA KONTANTHJÆLP (DR1)

    - GAMLE MÆND I NYE FORKLÆDER (DR1)

    - GIFT VED FØRSTE BLIK (DR1)

    - LØVENS HULE (DR 1)

    - MISBRUG (TV 2)

    - SMÅ MÆND, STORE DRØMME (DR2)

  12. BEDSTE NYHEDSHISTORIE

    - BRITTA NIELSEN HAVDE MANGE KONTANTER VED ANHOLDELSEN (TV 2)

    - DAN-BUNKERING (DR1)

    - DEBAT OM OMFARTSVEJ I MARIAGER (TV 2)

    - DRONESAGEN (DR1)

    - ELLEBÆK - DE AFVISTE, DER IKKE VIL HJEM (TV 2)

    - PSYKISK SYGE DRÆBER (TV 2 NORD)

    - THEODOR BLIVER HACKET AF EN RUSSER! (DR ULTRA)

  13. ÅRETS NYSKABELSE - FAKTA

    - DEN FALSKE RUGEMOR (TV 2)

    - FEDE FORHOLD (DR2)

    - FJENDELAND (DR2)

    - FORFØRT AF EN FALSK PROFIL (DR3)

    - HUNKØN (DR3)

    - MANIPULATOR (DR1)

    - MORMOR PÅ MANDEJAGT (DR1)

    - OPERATION X: JAGTEN PÅ VORES MILLIARDER (TV 2)

    - ULTRA SMIDER TØJET (DR ULTRA)

  14. BEDSTE SHORT FORM SCRIPTED

    - 31 (XEE)

    - DOGGYSTYLE I (DR3)

    - DOGGYSTYLE II (DR3)

    - KEMOHJERNE (TV 2)

    - LØVENS BULE PÅ DR3 OG P3 (DR3)

  15. BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM

    - BOLIGKØB I BLINDE (TV3)

    - DANMARKS BEDSTE PORTRÆTMALER (DR1)

    - DEN STORE BAGEDYST (DR1)

    - FREMTIDENS DRØMMEBOLIGER I NORDEN (DR K)

    - HVEM BOR HER (TV 2)

    - KENDER DU TYPEN (DR1)

    - MIN SINDSSYGT SUNDE FAMILIE (TV 2)

    - NAK & ÆD (DR1)

    - NUL STJERNER (DR 2)

    - SMAGEN AF DANMARK (DR K)

  16. BEDSTE EVENT

    - DANISH RAINBOW AWARDS (TV 2 ZULU)

    - DANMARK PLANTER TRÆER (TV 2)

    - DANMARKS LÆKRESTE - MED ET HANDICAP (DR2)

    - DE STØRSTE ØJEBLIKKE (TV 2)

    - DMA 2019 (TV 2)

    - FANTASYMPHONY (DR K)

    - FV19: VALGAFTEN PÅ DR (DR 1)

    - ZULU AWARDS 2019 (TV 2 ZULU)

    - ZULU COMEDY GALLA 2019 (TV 2 ZULU)

     

  17. BEDSTE GAMESHOW

    - 5. GEAR (KANAL 5)

    - ALL TOGETHER NOW (KANAL 5)

    - DATE MIG NØGEN (TV 2)

    - DEN KLASSISKE MUSIKQUIZ (DR K)

    - HVEM VIL VÆRE MILLIONÆR? (TV 2 CHARLIE)

    - KLIPFISKERNE (TV 2)

    - MENNESKEKENDER (TV 2 ZULU)

    - STORMESTER (TV 2)

    - THE WALL (KANAL 5)

    - VERSUS (DR 1)

  18. ÅRETS NYSKABELSE - UNDERHOLDNING

    - AGENT ZOMBIE: YOUTUBER OVERFALDET OG KIDNAPPET (DR ULTRA)

    - DANMARKS NÆSTE KLASSIKER (DR 1)

    - DOGGYSTYLE I (DR3)

    - EN TREKANT EN SANG (TV 2 CHARLIE)

    - MENNESKEKENDER (TV 2 ZULU)

    - MIG MIG MIG (DR 3)

    - RIISING LATE NIGHT (KANAL 5)

  19. ÅRETS VÆRT UNDERHOLDNING

    - IBI MAKIENOK - DATE MIG NØGEN (TV 2 ZULU)

    - MARTIN BRYGMANN - EN TREKANT EN SANG (TV 2 CHARLIE)

    - PETER INGEMANN - INGEMANN OG VESTKYSTEN (TV 2)

    - JOAKIM INGVERSEN - MGP (DR 1)

    - ANDERS BREINHOLT - NATHOLDET (TV 2)

    - JACOB RIISING - RIISING LATE NIGHT (KANAL 5)

    - JAKOB KJELDBJERG - ROBINSON EKSPEDITIONEN (TV3 OG VIAPLAY)

    - SARAH GRÜNEWALD - VILD MED DANS (TV 2)

    - SOFIE LINDE - X-FACTOR (TV 2)

  20. BEDSTE SATIRE/COMEDY

    - 10 ÅR SENERE (DR3 OG DR TV)

    - DYBVAAAAAD (TV 2 ZULU)

    - MIG MIG MIG (DR TV OG DR3)

    - PARTERAPI (DR 2)

    - SUNDAY (XEE)

    - UGEN PLUS DET LØSE (DR 2)

    - UNDSKYLD, NORGE (TV3 OG VIAPLAY)

     

  21. BEDSTE REALITY

    - ØEN (DR 1)

    - ALENE I VILDMARKEN (DR 1)

    - EX ON THE BEACH (KANAL 4)

    - KORPSET - GJORT AF DET RETTE STOF (TV 2)

    - LANDMAND SØGER KÆRLIGHED (TV 2)

    - PARADISE HOTEL (TV3)

    - ROBINSON EKSPEDITIONEN (TV3)

  22. BEDSTE UNDERHOLDNING

    - 1 DØGN, 2 HOLD, 3 DYR (TV 2)

    - ALLE MOD 1 (DR1)

    - TIL MIDDAG HOS (TV3 OG VIAPLAY)

    - TOPPEN AF POPPEN (TV 2)

    - VILD MED DANS (TV 2)

    - VOICE JUNIOR (KANAL 5)

    - X-FACTOR (TV 2)

  23. BEDSTE TV SERIE

    - BEDRAG III (DR1)

    - DEN SOM DRÆBER - FANGET AF MØRKET (TV3 OG VIAPLAY)

    - FRED TIL LANDS (DR1)

    - GIDSELTAGNINGEN II (KANAL 5)

    - LYKKE PER (TV 2)

    - PERFEKTE STEDER III (TV 2 & TV 2 PLAY)

    - SYGEPLEJESKOLEN II (TV 2 CHARLIE)

  24. SEERPRISEN

    - 31 (XEE)

    - ANNE OG ANDERS I MELLEMØSTEN: LIBANON (DR 1)

    - BADEHOTELLET VI (TV 2)

    - BOLIGKØB I BLINDE (TV 3)

    - BRITTAS DØTRE TALER UD (KANAL 5)

    - DE SJÆLDNE DANSKERE (TV 2)

    - DEN SOM DRÆBER - FANGET AF MØRKET (TV3 OG VIAPLAY)