Oscar

Her er aftenens Oscar-vindere 2018

Se, hvem der har modtaget de mange prestigefyldte statuetter i løbet af Oscar-aftenen.

Oscar-uddeling nummer 90 er netop nu i gang fra Dolby Theatre i Hollywood, Los Angeles.

Se alle vinderne fra Oscar-uddelingen 2019 her. Listen opdateres løbende, når priserne overrækkes.

Løbende vil spændingen blive udløst og vinderne afsløret i over 20 kategorier. De store priser, som alle snakker om - blandt andet 'Bedste film' og 'Bedste mandlige og kvindelige hovedrolle' - vil dog først blive uddelt til allersidst på aftenen.

Der er for Danmark særligt meget på spil i de kategorier, hvor danskere er nomineret. Skuespiller Claes Bang spiller hovedrollen i 'The Square', der er nomineret i kategorien 'Bedste ikke-engelsksprogede film' - resultatet afsløres omkring klokken 03.15.

Derudover er filmfotografen Dan Laustsen nomineret til prisen 'Bedste fotografering', som bliver afsløret 04.30, mens 'Last Men In Aleppo', der blandt andet er lavet af den danske producer Søren Steen Jespersen, kan løbe med en Oscar for 'Bedste dokumentarfilm' - det kan ses klokken 02.35.

Listen opdateres løbende, efterhånden som vinderne annonceres:

Oscar-vinderne 2018

  1. Bedste film

    Vinder: ‘The Shape of Water’

    De nominerede var: ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, ‘The Shape of Water’, ‘Get Out’, ‘Lady Bird’, ’Dunkirk’, ’Call Me by Your Name’, ‘The Post’, ’Darkest Hour’ og ’Phantom Thread’. 

  2. Bedste mandlige hovedrolle

    Vinder: Gary Oldman - ’Darkest Hour’

    De nominerede var: Gary Oldman - ’Darkest Hour’, Timothée Chalamet - ’Call Me By Your Name’, Daniel Day-Lewis - ’Phantom Thread’, Daniel Kaluuya - ’Get Out’, Denzel Washington - ’Roman J. Israel, Esq.’.

  3. Bedste kvindelige hovedrolle

    Vinder: Frances McDormand – ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

    De nominerede var: Frances McDormand – ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, Saoirse Ronan - ’Lady Bird’, Sally Hawkins - ’The Shape of Water’, Margot Robbie - ’I, Tonya’ og Meryl Streep - ’The Post’.

  4. Bedste mandlige birolle

    Vinder: Sam Rockwell – ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

    De nominerede var også: Willem Dafoe - ’The Florida Project’, Woody Harrelson - ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, Christopher Plummer - ’All the Money in the World’, Richard Jenkins - ’The Shape of Water’.

  5. Bedste kvindelige birolle

    Vinder: Allison Janney fra 'I, Tonya'

    De nominerede var: Mary J. Blige - ’Mudbound', Allison Janney - ’I, Tonya’, Laurie Metcalf - ’Lady Bird’, Octavia Spencer - ’The Shape of Water’ og Lesley Manville - ’Phantom Thread’.

  6. Bedste instruktør

    Vinder: Guillermo del Toro - 'The Shape of Water'

    De nominerede var: Guillermo del Toro - 'The Shape of Water', Greta Gerwig - ’Lady Bird’, Christopher Nolan - ’Dunkirk’, Jordan Peele - ’Get Out’ og Paul Thomas Anderson - 'Phantom Thread'.

  7. Bedste originale manuskript

    Vinder: 'Get out'

    De nominerede var: 'The Big Sick', 'Get Out', 'Lady Bird', 'The Shape of Water' og 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'.

  8. Bedste filmatisering (adapteret manuskript)

    Vinder: 'Call Me By Your Name'

    De nominerede var: 'Call Me By Your Name', 'The Disaster Artist', 'Logan', 'Molly's Game' og 'Mudbound'.

  9. Bedste udenlandske film - hvor 'The Square' med Claes Bang var nomineret

    Vinder: 'A fantastic woman'

    De nominerede var: 'A Fantastic Woman' - Chile, 'On Body and Soul' - Ungarn, 'The Insult' - Libanon, 'Loveless' - Rusland og 'The Square' - Sverige.

  10. Bedste animationsfilm

    Vinder: 'Coco'

    De nominerede var: 'The Boss Baby', 'The Breadwinner', 'Coco', 'Ferdinand' og 'Loving Vincent'.

  11. Bedste dokumentarfilm - hvor 'Last Men in Aleppo' var nomineret

    Vinder: 'Icarus'

    De nominerede var: 'Abacus: Small Enough to Jail', 'Faces Places', 'Icarus', 'Last Men in Aleppo' og 'Strong Island'.

  12. Bedste korte dokumentarfilm

    Vinder: 'Heaven is a Traffic Jam on the 405'

    De nominerede var: 'Edith and Eddie', 'Heaven is a Traffic Jam on the 405', 'Heroin(e)', 'Knifeskills' og 'Traffic Stop'.

  13. Bedste originale sang

    Vinder: 'Remember Me' fra 'Coco'

    De nominerede var: ’Remember Me’ fra 'Coco', ’Stand Up for Something’ fra 'Marshall', ’This Is Me’ fra 'The Greatest Showman', ’Mighty River’ fra 'Mudbound' og ’Mystery of Love’ fra 'Call Me By Your Name'.

  14. Bedste produktionsdesign

    Vinder: 'The Shape Of Water'

    De nominerede var: ’The Shape of Water’, ’Blade Runner 2049', ’Beauty and the Beast’, ’Dunkirk’ og ’Darkest Hour’.

  15. Bedste fotografering - hvor danske Dan Laustsen er nomineret

    Vinder: 'Blade Runner 2049'

    De nominerede var: ’Blade Runner 2049’ - Roger Deakins, ’The Shape of Water’ - Dan Laustsen, ’Dunkirk’ - Hoyte van Hoytema, ’Mudbound’ - Rachel Morrison og ’Darkest Hour’ - Bruno Delbonnel.

  16. Bedste kostumedesign

    Vinder: ’Phantom Thread’​

    De nominerede var: ’Phantom Thread’, ’Beauty and the Beast’, ’The Shape of Water’, 'Darkest Hour' og ’Victoria and Abdul’.

  17. Bedste lydredigering

    Vinder: 'Dunkirk'

    De nominerede var: ’Dunkirk’, ’The Shape of Water’, ’Blade Runner 2049’, ’Baby Driver’ og ’Star Wars: The Last Jedi’.

  18. Bedste lydmix

    Vinder: 'Dunkirk'

    De nominerede var: ’Dunkirk’, ’The Shape of Water’, ’Blade Runner 2049’, ’Baby Driver’ og ’Star Wars: The Last Jedi’.

  19. Bedste animerede kortfilm

    Vinder: 'Dear Basketball'

    De nominerede var: 'Dear Basketball', 'Garden Party', 'Lou', 'Negative Space' og 'Revolting Rhymes'.

  20. Bedste kortfilm

    Vinder: 'The Silent Child'

    De nominerede var: 'DeKalb Elementary', 'The Eleven O'Clock', 'My Nephew Emmett', 'The Silent Child' og 'Watu Wote: All of Us'.

  21. Bedste originale musik

    Vinder: 'The Shape Of Water'

    De nominerede var: 'Dunkirk', 'Phantom Thread', 'The Shape of Water', 'Star Wars: The Last Jedi' og 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'.

  22. Bedste visuelle effekter

    Vinder: 'Blade Runner 2049'

    De nominerede var: 'Blade Runner 2049', 'Guardians of The Galaxy vol. 2', 'Kong: Skull Island', 'Star Wars: The Last Jedi' og 'War for the Planet of the Apes'.

  23. Bedste filmredigering

    Vinder: 'Dunkirk'

    De nominerede var: 'Baby Driver', 'Dunkirk', 'I, Tonya', 'The Shape of Water' og 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'.

  24. Bedste makeup- og hårstyling

    Vinder: 'Darkest Hour'

    De nominerede var: ’Darkest Hour’, ’Victoria and Abdul’ og ’Wonder’.