Kendte

Skuespillere i sort til britiske filmpriser - her er alle vinderne

Skuespillerne var klædt i sort på den røde løber.

Søndag afholdt filmakademiet British Academy and Television Arts sin årlige prisuddeling - The Bafta Awards.

Her hyldede de årets bedste film, spil- og tv-produktioner.

Prisuddelingen omtales som den britiske modpart til Oscaruddelingen, og den giver samtidig et fingerpeg om, hvilke film der klarer sig godt ved den amerikanske pendant, som i år afholdes den 4. marts. The Bafta Awards blev for andet år i træk afholdt i Royal Albert Hall i London.

For første gang i 10 år havde uddelingen en ny vært. Til at præsentere aftenens show var nemlig den 71-årige britiske skuespiller og tidligere model Joanna Lumley. Hun erstattede således den 60-årige skuespiller Stephen Fry som vært.

Gæster var klædt i sort

I takt med at skuespillerne indfandt sig på den røde løber inden prisuddelingens start, tegnede en tendens sig blandt gæsternes påklædning.

Langt de fleste var nemlig klædt i sort.

Det var de for at sætte fokus på bekæmpelsen af seksuel chikane i Hollywood i forbindelse med MeToo-kampagnen, som tog fart i efteråret.

Den britiske skuespiller Natalie Dormer, der blandt andet er kendt for sin rolle i tv-serien Game of Thrones var mødt op i sort kjole ved årets Bafta-uddeling for at sætte fokus på sexchikane.

I søndagens udgave af den britiske avis The Observer havde 200 britiske og irske stjerner desuden skrevet under på et åbent brev med budskabet om at gøre en ende på netop sexchikane.

- Det er meget vigtigt, men vi skal ikke kun tale med hinanden. Vi skal også tale med mændene. Det er mænd, kvinder, alle uanset køn, religion, overbevisning og baggrund, sagde det fra den britiske skuespillerinde Natalie Dormer på den røde løber.

- I aften begynder vi at tale om solidaritet som helhed – som en samlet gruppe, lød det fra kvinden, der blandt andet er kendt for sin rolle i den populære tv-serie 'Game of Thrones'.

Se årets vindere her: 

Årets vindere af Bafta-priserne

  1. Bedste film

    Pete Czernin, Martin McDonagh og Graham Broadbent vandt prisen for årets bedste film.

    Vinderen af årest bedste film blev 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri', som Graham Broadbent, Pete Czernin og Martin McDonagh står bag. 

  2. Bedste instruktør

    Guillermo del Toro vandt prisen som årets instruktør.

    Guillermo del Toro vandt prisen som årets instruktør for hans arbejde med filmen 'The Shape of Water'. 

  3. Bedste kvindelige hovedrolle

    Frances McDormand vandt prisen som årets kvindelige hovedrolle.

    Skuespillerinden Frances McDormand vandt prisen som årets bedste kvindelige hovedrolle for sin rolle i filmen 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'.

  4. Bedste mandlige hovedrolle

    Gary Oldman vandt bedste mandlige hovedrolle.

    Skuespiller Gary Oldman vandt prisen som årest bedste mandlige hovedrolle for sin rolle som Winston Churchill i 'Darkest Hour'.

  5. Bedste kvindelige birolle

    Allison Janney vandt prisen som bedste kvindelige birolle.

    Allison Janney vandt prisen som bedste kvindelige birolle for sin rolle i filmen 'I, Tonya'. 

  6. Bedste mandlige birolle

    Sam Rockwell vandt prisen for bedste mandlige birolle.

    Sam Rockwell vandt prisen for bedste mandlige birolle for sin rolle i 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'.

  7. Bedste britiske film

    'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri' blev kåret som den bedste britiske film.

    'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri' vandt foruden prisen som årets bedste film også prisen som den bedste britiske film. 

  8. Bedste debut blandt britiske forfattere, instruktører og producere

    Rungano Nyoni (tv) og Emily Morgan (th) vandt prisen som årets bedste debutanter blandt forfattere, instruktører og producere.

    Manuskriptforfatter og instruktør Rungano Nyoni samt producer Emily Morgan vandt prisen som årets bedste britiske debutanter for deres arbejde med filmen 'I Am Not a Witch'.

  9. Bedste ikke engelsk-sprogede film

    Park Chan-wook og Syd Lim vandt prisen for årets bedste ikke engelsksprogede film.

    Park Chan-wook og Syd Lim vandt prisen for årets bedste ikke engelsksprogede film med deres sydkoreanske thriller 'The Handmaiden'. 

  10. Bedste dokumentar

    Raoul Peck vandt prisen for årets dokumentar.

    Raoul Peck vandt prisen for årets dokumentar for sit arbejde med dokumentaren 'I Am Not Your Negro'. 

  11. Bedste animationsfilm

    Lee Unkrich vandt prisen for bedste animationsfilm.

    Lee Unkrich og Darla K. Anderson vandt prisen for bedste animationsfilm med filmen 'Coco'. 

  12. Bedste originale manuskript

    Martin McDonagh vandt prisen for bedste originale manuskript.

    Martin McDonagh vandt prisen for bedste originale manuskript med filmen 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'.

  13. Bedste filmatisering

    James Ivory vandt bedste filmatisering.

    James Ivory vandt bedste filmatisering for sit arbejde med 'Call Me By Your Name'.

  14. Bedste musik

    Alexandre Desplat vandt prisen for bedste musik.

    Den franske komponist Alexandre Desplat vandt prisen for bedste musik i filmen 'The Shape of Water'. 

  15. Bedste fotografering

    Roger Deakins vandt prisen for bedste fotografering.

    Roger Deakens vandt prisen for bedste fotografering med sit arbejde i filmen 'Blade Runner 2049'. 

    Hermed tabte den danske filmfotograf Dan Laustsen, som også var nomineret i kategorien for sit arbejde med filmen 'The Shape of Water'. 

  16. Bedste redigering

    Jonathan Amos og Paul Machliss vandt prisen for bedste redigering.

    Jonathan Amos og Paul Machliss vandt prisen for bedste redigering i filmen 'Baby Driver'. 

  17. Bedste scenografi

    Paul Austerberry, Jeff Melvin og Shane Vieau vandt prisen for bedste scenografi.

    Paul Austerberry, Jeff Melvin og Shane Vieau vandt prisen for bedste scenografi i filmen 'The Shape of Water'. 

  18. Bedste kostumer

    Mark Bridges vandt prisen for bedste kostumer.

    Mark Bridges vandt prisen for bedste kostumer i filmen 'Phantom Thread'. 

  19. Bedste makeup og hår

    David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick og Kazuhiro Tsuji vandt prisen for bedste hår og makeup.

    David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick og Kazuhiro Tsuji vandt prisen for bedste hår og makeup i filmen 'Darkest Hour'. 

  20. Bedste lyd

    Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo og Mark Weingarten vandt prisen for bedste lyd.

    Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo og Mark Weingarten vandt prisen for bedste lyd i filmen 'Dunkirk'.

  21. Bedste visuelle effekter

    Gerd Nefzer og John Nelson vandt prisen for bedste visuelle effekter.

    Gerd Nefzer og John Nelson vandt prisen for bedste visuelle effekter med filmen 'Blade Runner 2049'. 

  22. Bedste britiske animerede kortfilm

    Paloma Baeza og Ser En Low vandt prisen for bedste britiske animerede kortfilm.

    Paloma Baeza og Ser En Low vandt prisen for bedste britiske animerede kortfilm med filmen 'Poles Apart'. 

  23. Bedste britiske kortfilm

    Colin O’Toole og Jonas Mortensen vandt prisen for bedste britiske kortfilm.

    Colin O’Toole og danske Jonas Mortensen vandt prisen for bedste britiske kortfilm med filmen 'Cowboy Dave'.

  24. Årets nye talent

    Daniel Kaluuya vandt prisen som årets nye skuespillertalent.

    Daniel Kaluuya vandt prisen som årets nye skuespillertalent, som er en publikumsvalgt pris.