’Twilight’-stjerne vil være modedesigner
Én af de to hovedrolleindehavere fra ’Twilight’-filmene vil nu til at designe tøj.
Når man tænker på, at hun har været kampagnemodel for såvel Chanel som Balenciaga og har fast invitation til verdens modeuger, så ville det være oplagt, hvis det var 25-årige Kristen Stewart, der vil være tøjdesigner.
Men det er faktisk hendes 'Twilight'-medskuespiller og ekskæreste 29-årige Robert Pattinson, der i et nyt interview med magsinet Numéro afslører, hvad han har gået og arbejdet med i smug på det seneste:
- Jeg er begyndt at lave tøj. I de seneste to år har jeg besøgt producenter og håndværkere. Der findes allerede en del stykker tøj, og jeg elsker at lave det, røber Pattinson i interviewet.
Efter det helt store gennembrud med ’Twilight’-filmene har Robert Pattinson ikke været særligt aktiv på lærredet; fem film er det blevet til siden den sidste vampyrfilm udkom i 2012, og tilsyneladende har han skyet flere blockbusters og er gået i en mere indie-film-retning.
Ikke ny på modescenen
Pattinson er dog ikke helt på bar bund, når det kommer til modeverdenen: Han har i en del år været kampagnemodel for Dior, og han er forlovet med musikeren og modeikonet FKA Twigs.
Når det kommer til, hvad vi så kan forvente af Pattinsons tøj rent stilmæssigt, så sigter han bredt:
- Min stil er inspireret af de byer, som jeg besøger. I Los Angeles er det nemt at arbejde med denim og workwear. I England kigger jeg mere mod uld og strik. Det, som jeg laver, har mange facetter; tøj til mænd og til kvinder, tøj til venner… men jeg vil ikke komme med for mange detaljer - jeg vil ikke jinxe noget, røber han.
Pattinson er langt fra den første kendis, der vil være designer. Nedenfor har vi samlet fem kendte, der alle slår deres folder i modeverdenen.