Sådan laver vi 'Dybvaaaaad': - Engang var vi kun to mand
Tobias Dybvad og hans makker, Rasmus Olsen, kæmper for at lave sæson 7 af 'Dybvaaaaad'. Få et indblik i, hvordan en normal uge ser ud for dem.
Det er ikke altid lige nemt at finde sjove klip til programmet, og der er et stort pres, når man kører på 7. sæson.
Det kan man se i dokumentaren 'Dybvaaaaad - Også som dokumentarserie', der bliver vist mandag aften. Dokumentaren bygger på underholdningsprogrammet 'Dybvaaaaad', som har været en stor seersucces de seneste mange sæsoner.
Dokumentaren tager seerne bag kulissen og giver et unikt indblik i, hvordan showet kommer til live, men også på det pres, som Tobias Dybvad og hans bedste ven og kompagnon, Rasmus Olsen, oplever i forhold til at være på 7. sæson.
- Det er klart, at jeg naturligvis gerne vil holde niveauet, og seerne skal helst ikke have en følelse af, at det går ned ad bakke eller kører for meget i ring. Så hellere stoppe, siger Tobias Dybvad til TV 2.
De så 20 programmer om ugen
'Dybvaaaaad' bliver sendt en gang om ugen, så arbejdspresset er stort. Faktisk produceres programmerne løbende, og det går oftest godt. Det har dog ikke altid været så velfungerende, som det er i dag.
- Det er efterhånden en ret smurt maskine, og vi har fået meget mere mandskab end i første sæson, hvor Rasmus Olsen og jeg var de eneste til at se 15-20 tv-programmer om ugen. I dag ser Karsten Green og Jakob Svendsen minimum fem programmer hver, og så kan vi andre nøjes med at se lidt ekstra programmer. Og ellers koncentrere os om jokes.
Herunder kan du få et unikt indblik i, hvordan 'Dybvaaaaad' egentlig bliver til.
'Dybvaaaaad' kan ses på TV 2 PLAY lige her.