Tanken om hotpants gav danser søvnløse nætter
Der var en særlig beklædningsdel, der fik opmærksomhed i fredagens 'Vild med dans'.
Der var fuld plade på Las Vegas-stemning, da komiker Nastasha Brock og Thomas Evers Poulsen gjorde deres entre i ’Vild med dans’ fredag aften.
Der var glimtende palietter, similisten og store, hvide fjer.
Men det var Thomas Evers Poulsens bukser – eller manglen på samme – der løb med opmærksomheden.
- Tænk at der skulle dig til, Natasha, før vi endelig kunne få lov at opleve det her, sagde Sarah Grünewald grinende til parret efter deres dans.
I forbindelse med at parret skulle danse showdans, fik Natasha Brock nemlig ideen om at klemme Thomas Evers ned i de små shorts.
- Det er jo sådan, man ser ud i Las Vegas, forklarer hun.
Og det var faktisk ret nemt at overtale dansepartneren. I hvert fald i første omgang. Da han fandt ud af, hvor små hotpants han skulle have på, blev han alligevel i tvivl.
- Jeg troede, de ville dække mere. Jeg har haft søvnløse nætter, siger han grinende.
Det vildeste outfit
Thomas Evers kalder også fredagens outfits for det ”vildeste” i hans ’Vild med dans’-historie.
- Men folk har været så søde at skrive, hvor fedt det var, siger han.
Også på systuen var der stor opbakning til fredagens Las Vegas-tøj.
- De havde julelys i øjnene, forklarer Thomas Evers Poulsen.
Det samme var tilfældet ved dommerbordet, hvor der både var stor begejstring for outfit, humoristisk koreografi og parrets stilsikre fremførsel på gulvet.
- Det var så sjovt! Ej, hvor var det sjovt. Jeg tror lige, I har sikret jer billetten videre til næste fredag. Natasha, du danser fuldstændig op med Thomas, I er nærmest synkrone, lød det fra Marianne Eihilt i programmet.
Et sidste 'Vild med dans'-ønske
Thomas Evers Poulsen måtte samle sig mod til, inden han stillede sig frem i hotpants i bedste sendetid.
Men han har også forberedt sig på anden vis.
Det afslørende outfit krævede nemlig, at han både voksede sine ben og barberede sin brystkasse for at undgå, at hans hår stak ud.
- Jeg blev overrasket over, hvor lang tid det tog, fortæller han:
- Først skulle cremen sidde, og så kunne man trække af.
Og med hotpants krydset af listen, mangler Natasha Brock bare én sidste ting på sin ’Vild med dans’-bucket list.
- Jeg håber stadig, vi kan lave en dans, hvor jeg bliver båret af nogle topløse mænd, lød det fra komikeren.
Se eller gense fredagens 'Vild med dans' på TV 2 PLAY.