Martin Jensen afbrød 21-årig tømrer, men så brød Blachman ind: - Ej for helvede
21-årige Tobias Floor Dahlfelt endte i en verbal krydsild mellem 'X Factor'-dommerne, efter han blev stoppet midt i sin sang.
Thomas Blachmans blik hvilede koncentreret på Tobias Floor Dahlfelt.
Dommerens øjne var helt klare, mens den 21-årige deltager spillede guitar og sang det følsomme nummer 'Half a man' af Dean Lewis under sin audition i årets 'X Factor'.
Men netop som den sidste strofe i omkvædet blev sunget, blev deltageren afbrudt.
- Prøv lige at hold, lød det fra dommer Martin Jensen.
Afbrydelsen kom pludseligt og uventet. Et sus gik igennem Tobias Floor Dahlfelts krop.
- Prøv lige at tag den der guitar og hæng den om på ryggen, og så spil omkvædet igen, sagde dommeren.
Det blev starten på en heftig diskussion ved dommerbordet med Tobias Floor Dahlfelt i centrum.
For de tre dommere var helt uenige om, hvordan han præsterede i ‘X Factor’, som vises fredag på TV 2 og TV 2 PLAY.
Mistede håbet et øjeblik
Tobias Floor Dahlfelts tanker kredsede om, at han måtte have gjort noget helt galt, og han frygtede, at han havde forspildt sin chance for at gå videre i programmet.
Men knapt havde han fjernet fingrene fra strengene, før Thomas Blachman gav sit besyv.
- Ej, hvad? Hvorfor? Ej, for helvede, sagde han, henvendt til sin dommerkollega.
Mens Martin Jensen syntes, at guitarspillet “var helt vildt irriterende at høre på”, var Thomas Blachman dybt rørt over musikken.
- Fuldstændig uenig, lød det ligeledes fra Kwamie Liv til Martin Jensen, mens hun forsøgte at rose og berolige den unge deltager.
For Tobias Floor Dahlfelt føltes det som en evighed.
Han forsøgte at bevare fatningen, mens de tre dommere mundhuggedes om, hvordan de opfattede hans optræden.
- Jeg sidder og er ved at tude, sagde Thomas Blachman.
Og så rejste han sige op fra sin stol, for at understrege overfor Tobias Floor Dahlfelt, hvordan han havde det.
En uventet gestus
- Du skal have et kram, sagde Thomas Blachman, inden han lagde armene om den 21-årige deltager.
- Det, du gør, gør et stort indtryk på mig.
Med den besked kunne Tobias Floor Dahlfelt synge omkvædet igen - denne gang uden guitar.
- Da de finder frem til, at jeg skal synge min sang a capella, er det meget nervepirrende, siger han.
Alligevel er han i dag glad for, at det skete.
Sluttede på stort kompliment
Han har set mange sæsoner af ‘X Factor’, så han ved, at dommerne kan være lunefulde. Men ikke i sin vildeste fantasi havde han forestillet sig, at der ville ske så meget under minutterne foran dommerne.
- Jeg havde aldrig troet, at min sang kunne få Blachman til at græde. Så det er jo endt ud som noget positivt. Og så var det lidt fedt at have en auditionoplevelse med lidt drama, siger han.
Han fik lov at forlade auditionlokalet med dette kompliment fra Thomas Blachman:
- Hvordan du end er nået frem til det der, du har, så er det et lille mesterværk af en ung hjerne. Lige fra gardinhåret, til brillevalg og den åbne skjorte, der hænger lidt skævt. Det kunne ikke være konstrueret mere raffineret.
Du kan se 'X Factor' med Tobias' audition fredag klokken 20.00 på TV 2 - eller allerede fra klokken 06.00 på TV 2 PLAY.