Oscar

Se listen: Her er alle Oscar-vinderne 2021

Verdens mest fornemme filmpris blev uddelt i Hollywood i nat. Herunder kan du se alle Oscar-vinderne.

Som den ældste nogensinde vandt Anthony Hopkins en Oscar for 'Bedste mandlige hovedrolle'. Hos kvinderne hev Frances McDormand den gyldne statuette hjem for sin rolle i 'Nomadland'.

Set med danske øjne var aftenens helt store øjeblik dog, da Thomas Vinterberg og holdet bag filmen ’Druk’ vandt en Oscar for 'Bedste internationale film'.

Thomas Vinterberg var også nomineret i kategorien ’Bedste instruktør’, men den pris gik til Chloé Zhao, der har instrueret filmen 'Nomadland'.

Udover Thomas Vinterberg løb danske Mikkel E. G. Nielsen også med en Oscar for 'Bedste klipning'.

Han er den første dansker, der har vundet den pris.

Herunder kan du danne dig et overblik over vinderne og de øvrige nominerede i årets Oscar-show.

Her er de Oscar-nominerede 2021

  1. Bedste film

    'The Father'

    'Judas and the Black Messiah'

    'Mank'

    'Ma Rainey’s Black Bottom'

    'Minari'

    'Nomadland'

    'Promising Young Woman'

    'Sound of Metal'

    'The Trial of the Chicago 7'

  2. Bedste kvindelige hovedrolle

    Viola Davis ('Ma Rainey’s Black Bottom')

    Andra Day ('The United States vs. Billie Holiday')

    Vanessa Kirby, ('Pieces of a Woman')

    Frances McDormand, ('Nomadland')

    Carey Mulligan ('Promising Young Woman')

  3. Bedste mandlige hovedrolle

    Riz Ahmed ('Sound of Metal')

    Chadwick Boseman ('Ma Rainey’s Black Bottom')

    Anthony Hopkins ('The Father')

    Gary Oldman ('Mank')

    Steven Yeun ('Minari')

  4. Bedste kvindelige birolle

    Maria Bakalova ('Borat Subsequent Moviefilm”')

    Glenn Close ('Hillbilly Elegy')

    Olivia Colman ('The Father')

    Amanda Seyfried ('Mank')

    Yuh-Jung Youn ('Minari')

  5. Bedste mandlige birolle

    Sacha Baron Cohen ('The Trial of the Chicago 7')

    Daniel Kaluuya ('Judas and the Black Messiah')

    Leslie Odom Jr. ('One Night in Miami')

    Paul Raci ('Sound of Metal')

    LaKeith Stanfield ('Judas and the Black Messiah')

  6. Bedste instruktør

    Thomas Vinterberg ('Another Round'/'Druk')

    David Fincher ('Mank')

    Lee Isaac Chung ('Minari')

    Chloe Zhao ('Nomadland')

    Emerald Fennell ('Promising Young Woman')

  7. Bedste kortfilm

    'Feeling Through' af Doug Roland og Susan Ruzenski

    'The Letter Room' af Elvira Lind og Sofia Sondervan

    'The Present' af Farah Nabulsi

    'Two Distant Strangers' af Travon Free og Martin Desmond Roe

    'White Eye' af Tomer Shushan og Shira Hochman

  8. Bedste animationsfilm

    'Onward' af Dan Scanlon og Kori Rae

    'Over the Moon' af Glen Keane, Gennie Rim og Peilin Chou

    'A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon' Richard Phelan, Will Becher og Paul Kewley

    'Soul' af Pete Docter og Dana Murray

    'Wolfwalkers' af Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young og Stéphan Roelants

  9. Bedste dokumentarfilm

    'Collective" Alexander Nanau og Bianca Oana

    'Crip Camp' af Nicole Newnham, Jim LeBrecht og Sara Bolder

    'The Mole Agent' af Maite Alberdi og Marcela Santibáñez

    'My Octopus Teacher' af Pippa Ehrlich, James Reed og Craig Foster

    'Time' af Garrett Bradley, Lauren Domino og Kellen Quinn

  10. Bedste originale manuskript

    Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, og Kenny Lucas ('Judas and the Black Messiah')

    Lee Isaac Chung ('Minari')

    Emerald Fennell ('Promising Young Woman')

    Derek Cianfrance, Abraham Marder, Darius Marder ('Sound of Metal')

    Aaron Sorkin ('The Trial of the Chicago 7')

  11. Bedste filmatisering

    Sacha Baron Cohen og Co-Writers ('Borat Subsequent Moviefilm')

    Florian Zeller og Christopher Hampton ('The Father')

    Chloe Zhao ('Nomadland')

    Kemp Powers ('One Night in Miami')

    Ramin Bahrani ('The White Tiger')

  12. Bedste klipning

    'The Father' af Yorgos Lamprinos

    'Nomadland' af Chloé Zhao

    'Promising Young Woman' af Frédéric Thoraval

    'Sound of Metal' af Mikkel E. G. Nielsen

    'The Trial of the Chicago 7' af Alan Baumgarten

  13. Bedste sang

    'Fight For You' fra 'Judas and the Black Messiah'

    'Hear My Voice' fra 'The Trial of the Chicago 7'

    'Husavik' fra 'Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga'

    'lo Sì (Seen)' fra 'The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)'

    'Speak Now' fra 'One Night in Miami…'

  14. Bedste korte dokumentar

    'Colette' af Anthony Giacchino og Alice Doyard

    'A Concerto Is a Conversation' af Ben Proudfoot og Kris Bowers

    'Do Not Split' af Anders Hammer og Charlotte Cook

    'Hunger Ward' af Skye Fitzgerald og Michael Scheuerman

    'A Love Song for Latasha' af Sophia Nahli Allison og Janice Duncan

  15. Bedste internationale film

    'Druk' (Danmark) 

    'Better Days' (Hong Kong)

    'Collective' (Rumænien) 

    'The Man Who Sold His Skin' (Tunesien)

    'Quo Vadis, Aida?' (Bosnien-Hercegovina) 

  16. Bedste musik

    'Da 5 Bloods' Terence Blanchard

    'Mank' Trent Reznor and Atticus Ross

    'Minari' Emile Mosseri

    'News of the World' James Newton Howard

    'Soul' Trent Reznor, Atticus Ross og Jon Batiste

  17. Bedste lyd

    'Greyhound' Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders og David Wyman

    'Mank' Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance og Drew Kunin

    'News of the World' Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller og John Pritchett

    'Soul' Ren Klyce, Coya Elliott og David Parker

    'Sound of Metal' Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés og Phillip Bladh

  18. Bedste fotografering

    'Judas and the Black Messiah' af Sean Bobbitt

    'Mank' af Erik Messerschmidt

    'News of the World' af Dariusz Wolski

    'Nomadland' af Joshua James Richards

    'The Trial of the Chicago 7' af Phedon Papamichael

  19. Bedste makeup

    'Emma' Marese Langan, Laura Allen og Claudia Stolze

    'Hillbilly Elegy' Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle og Patricia Dehaney

    'Ma Rainey’s Black Bottom' Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal og Jamika Wilson

    'Mank' af Gigi Williams, Kimberley Spiteri og Colleen LaBaff

    'Pinocchio' Mark Coulier, Dalia Colli og Francesco Pegoretti

  20. Bedste produktionsdesign

    'The Father' af Peter Francis og Cathy Featherstone

    'Ma Rainey’s Black Bottom' af Mark Ricker, Karen O’Hara og Diana Stoughton

    'Mank' af Donald Graham Burt og Jan Pascale

    'News of the World' af David Crank og Elizabeth Keenan

    'Tenet' af Nathan Crowley og Kathy Lucas

  21. Bedste korte animationsfilm

    'Burrow' af Madeline Sharafian og Michael Capbarat

    'Genius Loci' Adrien Mérigeau og Amaury Ovise

    'If Anything Happens I Love You' Will McCormack og Michael Govier

    'Opera' og Erick Oh

    'Yes-People' af Gísli Darri Halldórsson og Arnar Gunnarsson

  22. Bedste visuelle effekter

    'Love and Monsters' af Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt og Brian Cox

    'The Midnight Sky' Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon og David Watkins

    'Mulan' af Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury og Steve Ingram

    'The One and Only Ivan' af Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones og Santiago Colomo Martinez

    'Tenet' af Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley og Scott Fisher

  23. Bedste kostumer

    'Emma' af Alexandra Byrne

    'Ma Rainey’s Black Bottom' af Ann Roth

    'Mank' af Trish Summerville

    'Mulan' af Bina Daigeler

    'Pinocchio' af Massimo Cantini Parrini