Oscar

Se listen: Her er alle Oscar-vinderne 2021

Verdens mest fornemme filmpris blev uddelt i Hollywood i nat. Herunder kan du se alle Oscar-vinderne.

Som den ældste nogensinde vandt Anthony Hopkins en Oscar for 'Bedste mandlige hovedrolle'. Hos kvinderne hev Frances McDormand den gyldne statuette hjem for sin rolle i 'Nomadland'.

Set med danske øjne var aftenens helt store øjeblik dog, da Thomas Vinterberg og holdet bag filmen ’Druk’ vandt en Oscar for 'Bedste internationale film'.

Thomas Vinterberg var også nomineret i kategorien ’Bedste instruktør’, men den pris gik til Chloé Zhao, der har instrueret filmen 'Nomadland'.

Udover Thomas Vinterberg løb danske Mikkel E. G. Nielsen også med en Oscar for 'Bedste klipning'.

Han er den første dansker, der har vundet den pris.

Herunder kan du danne dig et overblik over vinderne og de øvrige nominerede i årets Oscar-show.

Her er de Oscar-nominerede 2021

  1. Bedste film

    Instruktør Chloé Zhao og resten af holdet bag 'Nomadland' løb med prisen for 'Bedste film'.

    'The Father'

    'Judas and the Black Messiah'

    'Mank'

    'Ma Rainey’s Black Bottom'

    'Minari'

    'Nomadland'

    'Promising Young Woman'

    'Sound of Metal'

    'The Trial of the Chicago 7'

  2. Bedste kvindelige hovedrolle

    Skuespillerinde Frances McDormand (tv.) vandt en Oscar for 'Bedste kvindelige hovedrolle' for sin rolle i 'Nomadland'.

    Viola Davis ('Ma Rainey’s Black Bottom')

    Andra Day ('The United States vs. Billie Holiday')

    Vanessa Kirby, ('Pieces of a Woman')

    Frances McDormand, ('Nomadland')

    Carey Mulligan ('Promising Young Woman')

  3. Bedste mandlige hovedrolle

    Anthony Hopkins vandt en Oscar for 'Bedste mandlige hovedrolle'. Som den eneste vinder var Anthony Hopkins dog ikke til stede til at modtage prisen ved Oscar-showet.

    Riz Ahmed ('Sound of Metal')

    Chadwick Boseman ('Ma Rainey’s Black Bottom')

    Anthony Hopkins ('The Father')

    Gary Oldman ('Mank')

    Steven Yeun ('Minari')

  4. Bedste kvindelige birolle

    Den sydkoreanske skuespillerinde Yuh-Jung Youn vandt en Oscar for 'Bedste kvindelige birolle'. Hun er den første asiatiske kvinde, der har vundet prisen for kvindelige birolle.

    Maria Bakalova ('Borat Subsequent Moviefilm”')

    Glenn Close ('Hillbilly Elegy')

    Olivia Colman ('The Father')

    Amanda Seyfried ('Mank')

    Yuh-Jung Youn ('Minari')

  5. Bedste mandlige birolle

    Skuespiller Daniel Kaluuya vandt en Oscar for 'Bedste mandlige birolle'.

    Sacha Baron Cohen ('The Trial of the Chicago 7')

    Daniel Kaluuya ('Judas and the Black Messiah')

    Leslie Odom Jr. ('One Night in Miami')

    Paul Raci ('Sound of Metal')

    LaKeith Stanfield ('Judas and the Black Messiah')

  6. Bedste instruktør

    Chloe Zhao er den anden kvinde i Oscars historie til at vinde prisen som 'Bedste instruktør'.

    Thomas Vinterberg ('Another Round'/'Druk')

    David Fincher ('Mank')

    Lee Isaac Chung ('Minari')

    Chloe Zhao ('Nomadland')

    Emerald Fennell ('Promising Young Woman')

  7. Bedste kortfilm

    Martin Desmond Roe og Travon Free vandt en Oscar for 'Bedste kortfilm'.

    'Feeling Through' af Doug Roland og Susan Ruzenski

    'The Letter Room' af Elvira Lind og Sofia Sondervan

    'The Present' af Farah Nabulsi

    'Two Distant Strangers' af Travon Free og Martin Desmond Roe

    'White Eye' af Tomer Shushan og Shira Hochman

  8. Bedste animationsfilm

    Dana Murray og Pete Docter vandt en Oscar for 'Bedste animationsfilm'.

    'Onward' af Dan Scanlon og Kori Rae

    'Over the Moon' af Glen Keane, Gennie Rim og Peilin Chou

    'A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon' Richard Phelan, Will Becher og Paul Kewley

    'Soul' af Pete Docter og Dana Murray

    'Wolfwalkers' af Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young og StĂ©phan Roelants

  9. Bedste dokumentarfilm

    Pippa Ehrlich og James Reed vandt en Oscar for 'Bedste dokumentarfilm' for deres film om en blæksprutte.

    'Collective" Alexander Nanau og Bianca Oana

    'Crip Camp' af Nicole Newnham, Jim LeBrecht og Sara Bolder

    'The Mole Agent' af Maite Alberdi og Marcela Santibáñez

    'My Octopus Teacher' af Pippa Ehrlich, James Reed og Craig Foster

    'Time' af Garrett Bradley, Lauren Domino og Kellen Quinn

  10. Bedste originale manuskript

    Skuespiller og forfatter Emerald Fennell vandt en Oscar for bedste originale manuskript.

    Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, og Kenny Lucas ('Judas and the Black Messiah')

    Lee Isaac Chung ('Minari')

    Emerald Fennell ('Promising Young Woman')

    Derek Cianfrance, Abraham Marder, Darius Marder ('Sound of Metal')

    Aaron Sorkin ('The Trial of the Chicago 7')

  11. Bedste filmatisering

    Forfatter og instruktør Florian Zeller vandt en Oscar for 'Bedste filmatisering'.

    Sacha Baron Cohen og Co-Writers ('Borat Subsequent Moviefilm')

    Florian Zeller og Christopher Hampton ('The Father')

    Chloe Zhao ('Nomadland')

    Kemp Powers ('One Night in Miami')

    Ramin Bahrani ('The White Tiger')

  12. Bedste klipning

    Danske Mikkel E. G. Nielsen vandt en Oscar for 'Bedste klipning'. Han er den første dansker, der har vundet den pris.

    'The Father' af Yorgos Lamprinos

    'Nomadland' af Chloé Zhao

    'Promising Young Woman' af FrĂ©dĂ©ric Thoraval

    'Sound of Metal' af Mikkel E. G. Nielsen

    'The Trial of the Chicago 7' af Alan Baumgarten

  13. Bedste sang

    H.E.R vandt en Oscar for 'Bedste sang'.

    'Fight For You' fra 'Judas and the Black Messiah'

    'Hear My Voice' fra 'The Trial of the Chicago 7'

    'Husavik' fra 'Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga'

    'lo Sì (Seen)' fra 'The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)'

    'Speak Now' fra 'One Night in Miami…'

  14. Bedste korte dokumentar

    Anthony Giacchino og Alice Doyard vandt en Oscar for 'Bedste korte dokumentar'.

    'Colette' af Anthony Giacchino og Alice Doyard

    'A Concerto Is a Conversation' af Ben Proudfoot og Kris Bowers

    'Do Not Split' af Anders Hammer og Charlotte Cook

    'Hunger Ward' af Skye Fitzgerald og Michael Scheuerman

    'A Love Song for Latasha' af Sophia Nahli Allison og Janice Duncan

  15. Bedste internationale film

    Thomas Vinterberg vandt en Oscar for 'Bedste internationale film' og blev dermed den fjerde dansker, der vandt den pris.

    'Druk' (Danmark) 

    'Better Days' (Hong Kong)

    'Collective' (Rumænien) 

    'The Man Who Sold His Skin' (Tunesien)

    'Quo Vadis, Aida?' (Bosnien-Hercegovina) 

  16. Bedste musik

    Jon Batiste, Trent Reznor og Atticus Ross vandt en Oscar for 'Bedste musik'.

    'Da 5 Bloods' Terence Blanchard

    'Mank' Trent Reznor and Atticus Ross

    'Minari' Emile Mosseri

    'News of the World' James Newton Howard

    'Soul' Trent Reznor, Atticus Ross og Jon Batiste

  17. Bedste lyd

    Phillip Bladh, Carlos Cortes, Michellee Couttolenc og Jaime Baksht vandt en Oscar for 'Bedste lyd'.

    'Greyhound' Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders og David Wyman

    'Mank' Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance og Drew Kunin

    'News of the World' Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller og John Pritchett

    'Soul' Ren Klyce, Coya Elliott og David Parker

    'Sound of Metal' Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos CortĂ©s og Phillip Bladh

  18. Bedste fotografering

    Erik Messerschmidt vandt en Oscar for 'Bedste fotografering'.

    'Judas and the Black Messiah' af Sean Bobbitt

    'Mank' af Erik Messerschmidt

    'News of the World' af Dariusz Wolski

    'Nomadland' af Joshua James Richards

    'The Trial of the Chicago 7' af Phedon Papamichael

  19. Bedste makeup

    Mia Neal, Jamika Wilson and Sergio Lopez-Rivera vandt en Oscar for 'Bedste makeup og hĂĄr'.

    'Emma' Marese Langan, Laura Allen og Claudia Stolze

    'Hillbilly Elegy' Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle og Patricia Dehaney

    'Ma Rainey’s Black Bottom' Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal og Jamika Wilson

    'Mank' af Gigi Williams, Kimberley Spiteri og Colleen LaBaff

    'Pinocchio' Mark Coulier, Dalia Colli og Francesco Pegoretti

  20. Bedste produktionsdesign

    Donald Graham Burt og Jan Pascale vandt en Oscar for 'Bedste produktionsdesign'.

    'The Father' af Peter Francis og Cathy Featherstone

    'Ma Rainey’s Black Bottom' af Mark Ricker, Karen O’Hara og Diana Stoughton

    'Mank' af Donald Graham Burt og Jan Pascale

    'News of the World' af David Crank og Elizabeth Keenan

    'Tenet' af Nathan Crowley og Kathy Lucas

  21. Bedste korte animationsfilm

    Michael Govier og Will McCormack vandt en Oscar for 'Bedste korte animationsfilm'.

    'Burrow' af Madeline Sharafian og Michael Capbarat

    'Genius Loci' Adrien MĂ©rigeau og Amaury Ovise

    'If Anything Happens I Love You' Will McCormack og Michael Govier

    'Opera' og Erick Oh

    'Yes-People' af GĂ­sli Darri HalldĂłrsson og Arnar Gunnarsson

  22. Bedste visuelle effekter

    Andrew Jackson vandt en Oscar for 'Bedste visuelle effekter'.

    'Love and Monsters' af Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt og Brian Cox

    'The Midnight Sky' Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon og David Watkins

    'Mulan' af Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury og Steve Ingram

    'The One and Only Ivan' af Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones og Santiago Colomo Martinez

    'Tenet' af Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley og Scott Fisher

  23. Bedste kostumer

    'Emma' af Alexandra Byrne

    'Ma Rainey’s Black Bottom' af Ann Roth

    'Mank' af Trish Summerville

    'Mulan' af Bina Daigeler

    'Pinocchio' af Massimo Cantini Parrini