Oscar

Se listen: Her er alle Oscar-vinderne

Brad Pitt, Renée Zellweger og Joaquin Phoenix vandt alle en Oscar ved nattens prisuddeling.  Scanpix

Verdens mest fornemme filmpris blev i nat uddelt i Hollywood. Herunder kan du se alle Oscar-vinderne.

Brad Pitt vandt sin første Oscar som skuespiller efter 30 år i branchen for sin rolle som stuntman i Tarantinos film 'Once Upon a Time in Hollywood'.

Og skuespillerinden Reneé Zellweger hev sin anden gyldne statuette hjem for sit portræt ikonet Judy Garland i filmen 'Judy'.

Men for mange var aftenens helt store øjeblik, da der blev skrevet Oscar-historie med prisen for 'Bedste film'.

Det blev den koreanske film 'Parasite', der vandt prisen, som den første ikke-engelsksprogede film nogensinde.

'Parasite' var aftenens helt store vinder og endte med at løbe med fire priser.

Her kan du danne dig et overblik over, hvem der løber med priserne.

Her er alle Oscar-vinderne 2020

  1. Bedste film

    Holdet bag 'Parasite' jublede, da de vandt prisen for 'Bedste film'.
    • 'Parasite'
    • 'Once Upon a Time in Hollywood'
    • 'The Irishman'
    • '1917'
    • 'Marriage Story'
    • 'Jojo Rabbit'
    • 'Joker'
    • 'Little Women'
    • 'Ford v Ferrari'
  2. Bedste kvindelige hovedrolle

    Renee Zellweger vandt prisen for 'Bedste kvindelige hovedrolle'.
    • Renée Zellweger ('Judy')
    • Charlize Theron ('Bombshell')
    • Scarlett Johansson ('Marriage Story')
    • Saoirse Ronan ('Little Women')
    • Cynthia Erivo ('Harriet')
  3. Bedste mandlige hovedrolle

    Joaquin Phoenix med sin guldstatuette i hånden.
    • Joaquin Phoenix ('Joker')
    • Adam Driver, ('Marriage Story')
    • Leonardo DiCaprio, ('Once Upon a Time in Hollywood')
    • Antonio Banderas ('Pain and Glory')
    • Jonathan Pryce ('The Two Popes')
  4. Bedste mandlige birolle

    Brad Pitt vandt prisen for 'Bedste mandlige birolle'.
    • Brad Pitt ('Once Upon a Time in Hollywood')
    • Al Pacino ('The Irishman')
    • Joe Pesci ('The Irishman')
    • Tom Hanks ('A Beautiful Day in the Neighborhood')
    • Anthony Hopkins ('The Two Popes')
  5. Bedste kvindelige birolle

    Laura Dern vandt prisen for 'Bedste kvindelige birolle'.
    • Laura Dern ('Marriage Story')
    • Kathy Bates ('Richard Jewell')
    • Scarlett Johansson ('Jojo Rabbit')
    • Florence Pugh ('Little Women')
    • Margot Robbie ('Bombshell')
  6. Bedste instruktør

    Instruktør Bong Joon-ho vandt prisen for 'Bedste instruktør'.
    • Bong Joon-ho ('Parasite')
    • Martin Scorsese ('The Irishman')
    • Quentin Tarantino ('Once Upon a Time in Hollywood')
    • Sam Mendes ('1917')
    • Todd Phillips ('Joker')
  7. Bedste kostumer

    Jacqueline Durran modtager en pris for 'Bedste kostumer'.
    • 'Little Women'
    • 'Jojo Rabbit'
    • 'Once Upon a Time in Hollywood'
    • 'The Irishman'
    • 'Joker'
  8. Bedste lydmix

    Donald Sylvester vandt prisen for 'Bedste lydredigering'.
    • '1917'
    • 'Ad Astra'
    • 'Ford v Ferrari'
    • 'Joker'
    • 'Once Upon a Time in Hollywood'
  9. Bedste lydredigering

     Mark Taylor og Stuart Wilson vandt prisen for 'Bedste lydredigering'.
    • 'Ford v Ferrari'
    • '1917'
    • 'Star Wars: The Rise of Skywalker'
    • 'Once Upon a Time in Hollywood'
    • 'Joker'
  10. Bedste animationsfilm

    Producer Jonas Rivera, Josh Cooley og Mark Nielson med deres statuetter.
    • 'Toy Story 4'
    • 'Missing Link'
    • 'I Lost My Body'
    • 'How to Train Your Dragon 3'
    • 'Klaus'
  11. Bedste korte animationsfilm

    Karen Rupert Toliver og  Matthew A. Cherry vinder prisen for 'Bedste korte animationsfilm'.
    • 'Hair Love'
    • 'Dcera (Daughter)'
    • 'Kitbull'
    • 'Memorable'
    • 'Sister'
  12. Bedste internationale film

    Instruktør Bong Joon-ho modtog prisen for 'Bedste internationale film'.
    • 'Parasite'
    • 'Corpus Christi'
    • 'Honeyland'
    • 'Les Misérables'
    • 'Pain and Glory'
  13. Bedste kortfilm

    Marshall Curry vinder for 'Bedste kortfilm'.
    • 'The Neighbors’ Window'
    • 'Brotherhood'
    • 'Nefta Football Club'
    • 'Saria'
    • 'A Sister'
  14. Bedste dokumentar

    Steven Bognar og Julia Reichert vandt prisen for 'Bedste dokumentar'.
    • 'American Factory'
    • 'The Cave'
    • 'The Edge of Democracy'
    • 'For Sama'
    • 'Honeyland'
  15. Bedste makeup

    Vivian Baker, Kazu Hiro og Anne Morgan vandt prisen for 'Bedste makeup og hårstyling'.
    • 'Bombshell'
    • '1917'
    • 'Joker'
    • 'Judy'
    • 'Maleficent: Mistress of Evil'
  16. Bedste originale sang

    Elton John og  Bernie Taupin vandt prisen for 'Bedste sang'.
    • '(I'm Gonna) Love Me Again' (Rocketman) — Elton John & Bernie Taupin.
    • 'Can't Let You Throw Yourself Away' (Toy Story 4) — Randy Newman.
    • 'I'm Standing With You' (Breakthrough) — Diane Warren.
    • 'Into the Unknown' (Frozen 2) — Robert Lopez & Kristen Anderson-Lopez.
    • 'Stand Up' (Harriet) — Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo.
  17. Bedste fotografering

    • '1917', Roger Deakins
    • 'Once Upon a Time in Hollywood', Robert Richardson
    • 'The Irishman', Rodrigo Prieto
    • 'Joker', Lawrence Sher
    • 'The Lighthouse', Jarin Blaschke
  18. Bedste klipning

    Donald Sylvester modtager en Oscar-statuette for 'Bedste klipning'.
    • 'Ford v Ferrari'
    • 'The Irishman'
    • 'Parasite'
    • 'Joker'
    • 'Jojo Rabbit'
  19. Bedste korte dokumentar

    Carol Dysinger og Elena Andreicheva takker for deres pris.
    • 'Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)'
    • 'In the Absence'
    • 'Life Overtakes Me'
    • 'St. Louis Superman'
    • 'Walk Run Cha-Cha'
  20. Bedste originale manuskript

    Manuskriptforfatter Han Jin-won og instruktør Bong Joon-ho modtager prisen for 'Bedste originale manuskript'.
    • 'Parasite'
    • 'Once Upon A Time in Hollywood'
    • 'Marriage Story'
    • 'Knives Out'
    • '1917'
  21. Bedste filmatisering

    Den newzealandske instruktør og skuespiller Taika Waititi modtager prisen for 'Jojo Rabbit'.
    • 'Jojo Rabbit'
    • 'The Irishman'
    • 'Little Women'
    • 'The Two Popes'
    • 'Joker'
  22. Bedste visuelle effekter

    Greg Butler, Guillame Rocheron og Dominic Tuohy takker for deres pris.
    • '1917'
    • 'Avengers: Endgame'
    • 'The Lion King'
    • 'Star Wars: The Rise of Skywalker'
    • 'The Irishman'
  23. Bedste produktionsdesign

    Barbara Ling og Nancy Haigh modtager deres statuette.
    • 'Once Upon a Time in Hollywood'
    • 'The Irishman'
    • '1917'
    • 'Jojo Rabbit'
    • 'Parasite'
  24. Bedste originale temamusik

    Den islandske sangerinde Hildur Gudnadottir vandt en pris for sin musik til 'Joker'.
    • 'Joker', Hildur Guðnadóttir
    • '1917', Thomas Newman
    • 'Little Women', Alexandre Desplat
    • 'Marriage Story', Randy Newman
    • 'Star Wars': The Rise of Skywalker, John Williams