'Vild med dans' 2019 er slut - sådan gik det uge for uge
Her kan du se, hvem der forlod 'Vild med dans' uge for uge i løbet af 16. sæson af underholdningsprogrammet.
Finalen
Jakob og Silas sejrede
Årets 'Vild med dans'-finale i Forum Horsens endte med en sejr til skuespiller Jakob Fauerby over de øvrige finalister Coco O. og Christopher Læssø.
Jakob Fauerby og partner Silas Holst stod lige med sanger Coco O. og Morten Kjeldgaard efter dommernes karakterer var givet. Men da seerstemmerne var talt op, gik sejren altså til Jakob Fauerby og Silas Holst, som dermed kunne kalde sig det første par af samme køn i verden til at vinde 'Vild med dans'.
Aftenens tredjeplads gik til skuespiller Christopher Læssø og Karina Frimodt.
Stolt af mit land
Det var en rørt og stolt Jacob Fauerby der tog imod trofæet i et fuldt Forum Horsens.
- Jeg er stolt af, at folk har set, at det er to mænd, der danser sammen, men at det også er to mennesker, sagde Jakob Fauerby efter sejren var i hus.
For danseren Silas Holst var aftenens sejr den tredje i hans 'Vild med dans'-karriere. Han takkede ligeledes danskerne for at tage godt imod et par af samme køn.
- Tænk, at det lykkedes. Tak til hele Danmark for, at de også har haft et åbent sind, sagde han.
11. fredag på gulvet
Model Oscar Bjerrehuus og Asta Björk er ude af ’Vild med dans’.
Parret måtte forlade konkurrencen efter fredagens semifinale, hvor de dansede argentinsk tango, og hvor Oscar Bjerrehuus var på gulvet i en showdans sammen med skuespilleren Christopher Læssø.
Den 18-årige model var ærgerlig over ikke at få en af de tre finalepladser, som altså gik til Christopher Læssø, Jakob Fauerby og Coco O.
- Det er selvfølgelig ærgerligt. Jeg have glædet mig, og det ville have været mega vildt, sagde Oscar Bjerrehuus.
- Men jeg er mega stolt af, hvad vi har nået.
Oscar Bjerrehuus ved ikke, hvad fremtiden bringer. Men den 18-årige model regner med at skulle tage dj-jobs ved siden af sit modelarbejde.
- Jeg tager det lidt afslappet, jeg har jo stadig sabbatår, griner Oscar Bjerrehuus.
10. fredag på gulvet
Neel Rønholt ude af 'Vild med dans'
Skuespiller Neel Rønholt og Michael Olesen er ude af ’Vild med dans’.
Den 35-årige skuespiller var i aften på gulvet i en quickstep, som dommerne belønnede med 36 point.
Efter aftenens maratondans lå parret på en trejdeplads med 40 point.
Det var dog ikke nok til at sende dem direkte videre til semifinalen, og de endte i omdans mod skuespiller Christopher Læssø og Karina Frimodt.
Efter de sidste seerstemmer var talt op, stod det dog klart, at det var Neel Rønholt og Michael Olesen, der måtte forlade konkurrencen.
Noget, skuespilleren havde blandede følelser omkring.
- Vi er selvfølgelig ærgerlige over at ryge ud, sagde Neel Rønholt.
- Jeg har helt ærligt også svært ved at være trist lige nu.
Neel Rønholt og Michael Olesen har helt fra konkurrencens begyndelse været blandt bookmakernes favoritter til at vinde 'Vild med dans'.
Alligevel er parret ikke overraskede over at ryge ud før semifinalen.
- Vi var klar over, at i dag kunne alt ske. Og så var det desværre os, der røg, sagde Neel Rønholt.
9. fredag på gulvet
Mikkel Kessler er ude af 'Vild med dans'
Den 40-årige bokser Mikkel Kessler ogMille Funk blev det syvende par, der måtte forlade ’Vild med dans’.
Parret var på gulvet i en slowfox, men selvom de fik ros af dommerne, blev de placeret på en sidsteplads med 30 point.
Bokseren endte i omdans med sangerinden Coco O, men hun fik sammen med partneren Morten Kjeldgaard danset sig videre til tiende program.
Mikkel Kessler synes selv, Coco O. havde fortjent at komme videre i stedet for ham.
- Jeg er glad for at Coco gik videre. Det ville være synd, hvis hun røg ud, for hun bliver bedre og bedre. sagde han og fortsatte:
- Jeg ville simpelthen havde det så dårligt, hvis hun røg ud, fordi hun er så meget bedre end mig.
Mikkel Kessler var dog glad for, at han blev sendt hjem med en slowfox som slutdans. Både han og Mille Funk var stolte af deres slowfox.
- Jeg synes, du sluttede på toppen, sagde hun.
8. fredag på gulvet
Umut Sakarya trak sig
Denne fredag var der kun seks par, der gik på gulvet i 'Vild med dans'. De skulle have været syv.
Men torsdag før programmet valgte kokken Umut Sakarya at trække sig efter mange uger med negative kommentarer på de sociale medier.
Kokken sagde stop, fordi de negative kommentarer begyndte at handle om hans restauranter.
- Jeg troede, jeg kunne tage de spydige og meget personlige kommentarer, for der skal noget til, før jeg knækker. Men det påvirker mig, når en person skriver, at han ikke kan forstå "alle de idioter, som spiser på Umuts restauranter", sagde han.
Fordi Umut Sakarya valgte at trække sig, var der ingen, der forlod konkurrencen denne uge.
Derfor tager de seks par endnu engang fredagens point og seerstemmer med videre til næste uge, hvor et par skal sige farvel til 'Vild med dans'.
I videoen nedenfor ses Umut Sakarya i en pasodoble, der blev hans sidste individuelle dans.
7. fredag på gulvet
Ingen forlod konkurrencen
'Vild med dans' var rykket ind på Det Kongelige Teater for at samle ind til Knæk Cancer.
De syv tilbageværende par skulle danse slowfox, tango, rumba og pasodoble – og en fælles wienervals.
Her blev Neel Rønholt og Michael Olesen nummer et hos dommerne og kan dermed tage ekstra point med til næste fredag.
Der var ingen, der forlod konkurrencen. Men dommernes karakterer og seerstemmerne tages med videre til næste fredag, hvor endnu et par skal sige farvel til 'Vild med dans'.
6. fredag på gulvet
Farvel til Michael Maze
Michael Maze og Mie Martha Moltke blev femte par, der forlod 'Vild med dans'.
Parret var på gulvet i en cha-cha-cha, som dommerne belønnede med 22 point. Men sammen med seerstemmerne var det ikke nok til at sende parret direkte videre.
Bordtennisspilleren endte derfor i omdans mod bokser Mikkel Kessler og Mille Funk. Efter de sidste seerstemmer var talt op, var det dog Michael Maze og Mie Martha Moltke, der måtte forlade programmet.
Michael Maze, der har været i omdans to gange før, var ikke overrasket over, at konkurrencen var slut for hans vedkommende.
- Jeg er bare glad for, at jeg nåede så langt og fik flere danse med. Det har været en kæmpe oplevelse, sagde Micael Maze.
Michael Maze og Mikkel Kessler sagde begge ja til at deltage i årets sæson af 'Vild med dans' på grund af et gammelt væddemål om, at hvis den ene meldte sig, skulle den anden følge trop.
Siden har de to sportsmænd, der er nære private venner, været i åben konkurrence om, hvem der kom længst i programmet.
Og den konkurrence blev altså afgjort i aften, da de to venner var i omdans mod hinanden. Michael Maze var dog glad på Mikkel Kesslers vegne over, at han klarede skærene.
- Det var lidt øv, at vi skulle op imod hinanden, men på den anden side havde vi snakket om, at det måske ville komme til en dyst, sagde Michael Maze.
- Det blev så i dag, og vi havde en fest!
Mikkel Kessler, der gik videre i konkurrencen efter aftenens omdans, var glad for at have slået sin kammerat på målstregen.
- Nu vandt jeg væddemålet, og det er det vigtigste.
Ifølgehans partner, Mille Funk, havde parret dog ikke håbet på, at de skulle i direkte duel mod Michael og Mie.
- Det var aldrig ønskescenariet, at vi skulle i omdans mod hinanden, sagde hun.
5. fredag på gulvet
Farvel til Birgit Aaby
Birgit Aaby og Frederik Nonnemann blev det fjerde par til at forlade ’Vild med dans’.
Parret blev belønnet med 15 point af dommerne efter aftenens streetdans og lå altså på en næstsidsteplads. Sammen med seerstemmerne var det ikke nok til at sende dem direkte videre.
Derfor endte de i omdans mod bordtennisspiller Michael Maze og Mie Martha Moltke. Men da de sidste seerstemmer var talt op, var det erhvervskvinden, der måtte forlade konkurrencen.
Det kom ikke bag på Birgit Aaby, der har været i omdans en gang tidligere på sæsonen.
- Vi vidste godt, det var et spørgsmål om tid, siger hun.
- Vi har ligget og rodet dernede i alle dansene. Så sådan er det.
Erhvervskvinden fortæller, at det har givet hende enormt meget at være med i 'Vild med dans'.
- Jeg har lært meget om mig selv, og så har jeg jo mødt Frederik, siger Birgit Aaby om sin dansepartner. Ifølge hende har 'Vild med dans' også været noget af en emotionel rutsjebane.
- Man er glad, man er ked af det, man er alt muligt. Det har været en sindssygt fed rejse.
Da Birgit Aaby og Frederik Nonnemann var på gulvet første gang fredag aften, glemte Birgit Aaby en del af koreografien. Men hun tror ikke, det var grunden til, at parret røg ud.
Fejlen bestod i, at hun glemte store dele af koreografien hen mod slutningen af dansen. Noget, hendes partner Frederik Nonnemann faktisk slet ikke lagde mærke til.
- Da vi var færdige, spurgte jeg Birgit: "Hvor galt gik det?", og hun svarede: "Rigtig galt", griner Frederik Nonnemann.
Derfor var parret glade for at komme i omdans. Det gav dem en chance for at vise, at de godt kunne koreografien.
- Det fint at slutte ordentligt af, siger Birgit Aaby.
4. fredag på gulvet
Farvel til Christel Pixi
Det blev sidste aften på gulvet for dessertkok og dj Christel Pixi og Thomas Evers Poulsen.
Dommerne gav parret 16 point og en syvendeplads for deres samba, men sammen med seerstemmerne var det ikke nok til at sende dem direkte videre til næste uge.
Derfor endte de i omdans mod model Oscar Bjerrehuus og Asta Björk. Og da de sidste seerstemmer var talt op, blev det et farvel til den farverige dessertkok og hendes dansepartner.
De blev dermed det tredje par til at forlade 'Vild med dans'.
- Det er da bare meganederen. Det må man godt sige, når man er røget ud af en konkurrence. Men vi gjorde det bedste, vi kunne, sagde Christel Pixi efter showet.
Faktisk havde Christel Pixi kæmpet med nerver over sambaen hele ugen. Men hun var glad for, at den sad lige i skabet under omdansen.
- Det var ude af vores hænder til sidst, sagde hun.
- Så længe man ikke står med følelsen: "Hvis bare vi havde gjort noget anderledes".
Farvellet betød også et tidligt exit for 'Vild med dans'-veteranen Thomas Evers Poulsen, der tidligere år har danset sig til blandt andet to førstepladser og tre tredjepladser.
Alligevel var han dog stolt af de danse, han og Christel Pixi har leveret de seneste fredage. Han hæftede sig ved, at parret ikke på noget tidspunkt havnede i bunden af dommernes pointskala.
- Det var i hvert fald ikke dansen, vi gik ned på, sagde han.
Christel Pixi er ikke i tvivl om, at hun har lært en masse af at være med i 'Vild med dans'.
- Hvad tager jeg ikke med, sagde hun efter showet og fortsatte:
- Jeg kommer til at ligge i min seng i aften og tænke: "Hold, kæft hvor kommer jeg til at savne Thomas". Det er nok det, jeg kommer til at savne mest.
3. fredag på gulvet
Farvel til Marie Bach Hansen
Skuespilleren Marie Bach Hansen og danseren Martin Parnov Reichhardt måtte fredag aften forlade ’Vild med dans’.
Parret var på gulvet i en quickstep til sangen ’Sparklin’ Diamonds’ fra filmen ’Moulin Rouge’. Dommerne havde ellers masser af ros til parret, og gav dem 22 point, hvilket resulterede i en femteplads - altså midt i feltet.
Men det var ikke nok til at sende parret direkte videre, og efter omdansen mod bordtennisspilleren Michael Maze og Mie Martha Moltke måtte de forlade konkurrencen.
Marie Bach Hansen var skuffet over, at quicksteppen blev hendes sidste dans.
- Det er da nederen, for vi ville gerne have danset på fredag. Jeg havde ikke regnet med det, for jeg synes egentlig, det gik ret godt. Men sådan er det jo i en konkurrence, lyder det fra skuespilleren.
De par, som lå nederst på dommernes pointskala fredag, var kokken Umut Sakarya og Jenna Bagge og iværksætteren Birgit Aaby og Frederik Nonnemann.
De fik henholdsvis 12 og 13 point, men seernes stemmer sendte dem videre i 'Vild med dans'. Men det går Marie Bach Hansen og Martin Parnov Reichhardt ikke meget op i.
- Det er jo en konkurrence. Så alt er fair, fordi det sker. Alle er så sindssygt dygtige, så jeg har det sådan, at jeg synes, det er fedt, at alle de andre er videre. Jeg ville også godt bare selv have været videre, griner hun.
Deltagelsen i 'Vild med dans' var ikke kun en debut for skuespilleren, men også for hendes dansepartner, der var med i 'Vild med dans' for første gang. De kalder det begge en "vildt fed oplevelse" og en kæmpe udfordring.
- Jeg stillede mig selv den udfordring, at "tænk hvis man turde være med i Vild med dans' og danse nogle fredage foran Danmarks befolkning". Og det har jeg jo opnået nu, siger Marie Bach Hansen.
2. fredag på gulvet
Farvel til Anne Dorte Michelsen
Sangerinden Anne Dorte Michelsen og hendes partner Marc Christensen blev det første par, der måtte forlade årets 'Vild med dans'.
Parret var på gulvet i en vals, men de otte point, dommerne belønnede dem med, var – sammen med seerstemmerne og pointene fra premiereaftenen – ikke nok til at sende parret direkte videre.
Derfor endte de i omdans mod iværksætteren Birgit Aaby og Frederik Nonnemann. Herefter stod det klart, at Anne Dorte Michelsen måtte forlade konkurrencen.
- Jeg føler mig som en vinder, fordi jeg har fået lov at danse med Marc, sagde hun efter afgørelsen.
Anne Dorte Michelsen har været plaget af nervøsitet gennem hele 'Vild med dans'-forløbet. Og det kom bag på sangerinden, da hun normalt finder ro i netop musikken.
- Det har jeg faktisk været virkelig overrasket over. For musikken er jo også i dansen, sagde hun efter showet, men tilføjede også, at det plejer at være det at bruge stemmen, der får hende til at slappe af.
Og da hun ikke har skullet synge til musikken, er nerverne "kommet meget stærkere", forklarede hun.
Nu hvor Anne Dorte Michelsen ikke længere skal bruge de næste mange uger i dansestudiet, planlægger hun at tage til Italien og skrive musik og vandre. Dansen lægger hun dog ikke helt bag sig.
- Jeg skal danse med min mand, lød det fra Anne Dorte Michelsen efter showet.
1. fredag på gulvet
Ingen forlod konkurrencen
Fredag, 13. september, gik alle 12 par på gulvet i 'Vild med dans' for første gang.
Der var ingen, der røg i omdans den aften, men til gengæld gik alle point og seerstemmer videre til det næste show.
Det mandlige par, skuespilleren Jakob Fauerby og Silas Holst, lagde sig i spidsen i det første program efter deres cha-cha-cha, mens kokken Umut Sakarya og partneren Jenna Bagge høstede aftenens laveste karakterer.
Her kan du se åbningsnummeret, som de professionelle dansere stod for:
Se 'Vild med dans' fredag klokken 20 på TV 2 eller TV 2 PLAY.