Oscar

Her er alle Oscar-vinderne 2019

Oscar-showet 2019 finder sted natten til mandag 25. februar. Robyn Beck / Scanpix

Verdens fornemste filmpris bliver i øjeblikket uddelt i Hollywood. Herunder kan du løbende se Oscar-vinderne.

For 91. gang er Hollywoods elite sammen for at hylde sig selv og hinanden i et kæmpe gallashow, hvor Oscar-akademiets medlemmer har stemt om, hvem der skal have de eftertragtede priser i 24 kategorier.

Helt præcist tæller Oscar-akademiet 7.902 medlemmer, som hovedsageligt er personer fra filmindustrien. 

Sådan kan du se Oscar-showet på TV 2

TV 2 er med hele vejen, når Oscar-uddelingen sendes søndag aften 9.-10. februar 2020. 

  • Klokken 23.00 byder Michèle Bellaiche indenfor i studiet, hvor eksperter fortæller om de nominerede og er med hele showet igennem.
  • Klokken 00.30 ankommer stjernerne på den røde løber.
  • Klokken 02.00 begynder selve showet med prisoverrækkelser.
  • Klokken 05.30 slutter showet. 

Hele showet sendes direkte på TV 2 PLAY.

Du kan gense højdepunkter fra showet på TV 2 ZULU mandag klokken 22.10.

TV 2 følger Oscar-showet og du kan herunder løbende se alle vinderne i de forskellige kategorier. De store priser, som alle snakker om - blandt andet 'Bedste film' og 'Bedste mandlige og kvindelige hovedrolle' - vil dog først blive uddelt til allersidst på aftenen.

Det er her, hvor Danmark har et lille håb for en Oscar, da halvdanske Viggo Mortensen er nomineret for sin rolle i 'Green Book', som er hans tredje nominering. Det sker cirka kl. 04.30.

Derudover er Glenn Close nomineret for sin rolle i 'The Wife' som er delvist produceret af det danske produktionsselskab Meta Film. Selvom hun vinder, betyder det dog ikke en Oscar til Meta Film. 

Det sker natten til mandag 25. februar 2019 kl 04.45.

Listen opdateres løbende, efterhånden som vinderne annonceres:

Her er alle Oscar-vinderne 2019

  1. Bedste film:

    'Green Book' med halvdanske Viggo Mortensen (tv) og Mahershala Ali vandt den mest prestigefyldte Oscar for 'Bedste film'.

    'Black Panther'

    'BlacKkKlansman'

    'Bohemian Rhapsody' 

    'The Favourite' 

    'Green Book' 

    'Roma' 

    'A Star Is Born'

    'Vice'

  2. Bedste instruktør:

    Alfonso Cuaron var for fjerde gang på scenen for at modtage en Oscar. Denne gang for at instruere filmen 'Roma'.

    Spike Lee ('BlacKkKlansman')

    Pawel Pawlikowski ('Cold War')

    Yorgos Lanthimos ('The Favourite')

    Alfonso Cuarón ('Roma') 

    Adam McKay ('Vice')

  3. Bedste mandlige hovedrolle:

    Rami Malek modtog en Oscar for sit portræt af Freddie Mercury i filmen 'Bohemian Rhapsody'. Dermed modtog halvdanske Viggo Mortensen ikke en Oscar i år.

    Christian Bale ('Vice')

    Bradley Cooper ('A Star Is Born')

    Willem Dafoe ('At Eternity's Gate')

    Rami Malek ('Bohemian Rhapsody') 

    Viggo Mortensen ('Green Book')

  4. Bedste kvindelige hovedrolle:

    En meget rørt og tydeligt overrasket Olivia Colman modtog prisen for sin rolle i 'The Favourite'.

    Yalitza Aparicio ('Roma')

    Glenn Close ('The Wife')

    Olivia Colman ('The Favourite')

    Lady Gaga ('A Star Is Born')

    Melissa McCarthy ('Can You Ever Forgive Me?')

  5. Bedste kvindelige birolle:

    Regina King vandt i 'Bedste kvindelige birolle' for sin rolle som Sharon Rivers i 'If Beale Street Could Talk'. Det var første gang, hun var nomineret.

    Amy Adams ('Vice')

    Marina De Tavira ('Roma')

    Regina King ('If Beale Street Could Talk')

    Emma Stone ('The Favourite') 

    Rachel Weisz ('The Favourite')

  6. Bedste mandlige birolle:

    Mahershala Ali modtog en Oscar for sin rolle i 'Green Book', hvor han spiller sammen med halvdanske Viggo Mortensen. Mahershala Ali vandt også en Oscar for to år siden i filmen 'Moonlight'.

    Mahershala Ali ('Green Book')

    Adam Driver ('BlacKkKlansman')

    Sam Elliot ('A Star Is Born')

    Richard E. Grant ('Can You Ever Forgive Me?')

    Sam Rockwell ('Vice')

  7. Bedste originale manuskript:

    Nick Vallelonga, Brian Currie og Peter Farrelly fik en Oscar for deres originale manuskript til 'Green Book'. Mahershala Ali modtog også en Oscar for sin birolle i filmen.

    'The Favourite'

    'First Reformed'

    'Green Book'

    'Roma'

    'Vice'

  8. Bedste adapterede manuskript:

    Spike Lee giver skuespiller Samuel L. Jackson en bjørnekrammer, da han kommer på scenen for at modtage en Oscar for sit adapterede manuskript til filmen 'BlacKkKlansman'.

    'The Balad of Buster Scruggs' 

    'BlacKkKlansman'

    'Can You Ever Forgive Me?'

    'If Beale Street Could Talk'

    'A Star Is Born'

  9. Bedste filmmusik:

    Svenske Ludwig Goransson fik en Oscar for at komponere musikken til 'Black Panther'. I februar modtog han flere Grammy-priser, blandt andet også for musikken til 'Black Panther'.

    'Black Panther'

    'BlacKkKlansman'

    'If Beale Street Could Talk'

    'Isle of Dogs'

    'Mary Poppins Returns'

  10. Bedste originale sang:

    Lady Gaga modtog en pris for sangen 'Shallow' fra filmen 'A Star is Born'. Sammen med skuespiller Bradley Cooper opførte hun sangen til Oscar-showet. Om halsen bar hun en af verdens største diamanter på 128,65 karat til en værdi på næsten 200 mio. kroner.

    All The Stars ('Black Panther')

    I’ll Fight ('RBG')

    The Place Where Lost Things Go ('Mary Poppins Returns')

    Shallow ('A Star Is Born')

    When A Cowboy Trades His Spurs For Wings ('The Ballad of Buster Scruggs')

  11. Bedste udenlandske film:

    Instruktøren bag 'Roma', Alfonso Cuaron, modtog en Oscar for 'Bedste udenlandske film'.

    'Capernaum' (Libanon)

    'Cold War' (Polen)

    'Never Look Away' (Tyskland)

    'Roma' (Mexico) 

    'Shoplifters' (Japan)

     

  12. Bedste dokumentar:

    Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes og Shannon Dill modtog en Oscar for deres dokumentarfilm 'Free Solo'.

    'Free Solo'

    'Hale County This Morning This Evening'

    'Minding The Gap'

    'Of Fathers and Sons'

    'RBG'

  13. Bedste kortfilm:

    Guy Nattiv, Jaime Ray Newman og andre vandt en Oscar for kortfilmen 'Skin'.

    'Detainment'

    'Fauve'

    'Marguerite'

    'Mother'

    'Skin'

  14. Bedste animationsfilm:

    Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord og Christopher Miller vandt for animationsfilmen 'Spider-man: Into the Spider-verse'.

    'Incredibles 2'

    'Isle of Dogs'

    'Mirai'

    'Ralph Breaks the Internet'

    'Spider-Man: Into the Spider-Verse'

  15. Bedste kostumedesign:

    Ruth Carter modtog en Oscar for sit kostumearbejde på filmen 'Black Panther'. Det var filmens første Oscar på aftenen.

    Mary Zophres ('The Ballad of Buster Scruggs')

    Ruth Carter ('Black Panther')

    Sandy Powell ('The Favourite')

    Sandy Powell ('Mary Poppins Returns')

    Alexandra Byrne ('Mary Queen of Scots')

  16. Bedste korte dokumentar:

    Rayka Zehtabchi og Melissa Berton vandt en Oscar for filmen 'Period. End of sentence.'. Filmen handler om tabu omkring menstruation i Indien.

    'Black Sheep'

    'End Game'

    'Lifeboat'

    'A Night at The Garden'

    'Period. End of Sentence.'

  17. Bedste redigering:

    John Ottman modtog en Oscar for sin redigering i filmen 'Bohemian Rhapsody'.

    'BlacKkKlansman'

    'Bohemian Rhapsody'

    'The Favourite'

    'Green Book'

    'Vice'

  18. Bedste animerede kortfilm:

    Domee Shi og Becky Neiman-Cobb fik en Oscar for den animerede kortfilm 'Bao'.

    'Animal Behaviour'

    'Bao'

    'Late Afternoon'

    'One Small Step'

    'Weekends'

  19. Bedste visuelle effekter:

    Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles og J.D. Schwalm modtog en Oscar for visuelle effekter i filmen 'First Man'.

    'Avengers: Infinity War'

    'Christopher Robin'

    'First Man'

    'Ready Player One'

    'Solo: A Star Wars Story'

  20. Bedste lydmixing:

    Paul Massey, Tim Cavagin og John Casali fik en Oscar for lydmixing på 'Bohemian Rhapsody'. Filmen modtog to Oscars for sin lyd.

    'Black Panther'

    'Bohemian Rhapsody'

    'First Man'

    'Roma'

    'A Star Is Born'

  21. Bedste lydredigering:

    John Warhurst og Nina Hartstone modtog en Oscar for lydredigering på 'Bohemian Rhapsody'.

    'Black Panther'

    'Bohemian Rhapsody'

    'First Man'

    'A Quiet Place'

    'Roma'

  22. Bedste makeup og styling:

    Gregg Cannom, Kate Biscoe og Patricia Dehaney modtog en Oscar for deres arbejde i 'Vice'.

    Göran Lundström og Pamela Goldammer ('Border')

    Jenny Shircore, Marc Pilcher og Jessica Brooks ('Mary Queen of Scots')

    Greg Cannom, Kate Biscoe og Patricia Dehaney ('Vice')

  23. Bedste scenografi:

    Hannah Beachler og Jay Hart vandt for scenografi på 'Black Panther'.

    'Black Panther'

    'The Favourite'

    'First Man'

    'Mary Poppins Returns'

    'Roma'

  24. Bedste fotografering:

    Alfonso Cuaron fik en Oscar for at fotografere sin film 'Roma'.

    'Cold War'

    'The Favourite'

    'Never Look Away'

    'Roma'

    'A Star is Born'