Se listen: Her er alle årets Robert-vindere

Efterkrigsdramaet 'Under sandet' blev den helt store vinder ved årets Robert-fest.

Årets danske film anno 2015 er Martin Zandvliets efterkrigsdrama 'Under sandet'.

Filmen, der udspiller sig i kølvandet på Anden Verdenskrig og har Roland Møller i hovedrollen, blev søndag aften den helt store vinder ved Robert-prissuddelingen, hvor Dansk Film Akademi hylder årets bedste præstationer inden for film og tv.

Ud over prisen som 'Bedste danske film' løb 'Under sandet' også med priserne for 'Bedste instruktør' (Martin Zandvliet), 'Bedste originale manuskript', 'Bedste fotograf' (Camilla Hjelm Knudsen), 'Bedste klipper' (Per Sandholdt og Molly Malene Stensgaard) samt den særlige publikumspris, der som den eneste er bestemt af de danske biografgængere.

Under sine talrige takketaler i løbet af aftenen sendte instruktør Martin Zandvliet en særlig tak til filmens hovedrolleindehaver, Roland Møller.

- Du slår benene væk under mig, du slår benene væk under hele holdet, lød det fra Martin Zandvliet.

Skuespilspriserne spredt for alle vinde

I skuespilskategorierne måtte 'Under sandet' dog se sig forbigået. Således vandt Ulrich Thomsen prisen for 'Bedste mandlige hovedrolle' for sit portræt af den tidligere fodboldlandlandstræner Richard Møller Nielsen i 'Sommeren '92', mens Nicolas Bro vandt prisen for 'Bedste mandlige birolle' for filmen 'Mænd og høns'.

Den Oscar-nominerede film 'Krigen' måtte nøjes med en enkelt pris ved Robert-festen søndag aften, nemlig for 'Bedste kvindelige hovedrolle', som gik til en rørt Tuva Novotny, der dermed vandt sin første danske filmpris.

En kvinde, der til gengæld har prøvet at vinde masser af filmpriser, er Trine Dyrholm. Søndag aften snuppede hun ikke alene prisen for 'Bedste kvindelige birolle' for sin lesbiske rolle i 'Lang historie kort', for andet år i træk løb hun også med prisen for 'Bedste kvindelige hovedrolle' i tv-kategorien for sin rolle som storesøsteren Gro i DR-serien 'Arvingerne'.

Dyrholm er ny dronning af Robert

Trine Dyrholms 8 Robert-priser

Trine Dyrholm er den skuespiller, der har vundet flest Robert-statuetter nogensinde. Hun har vundet priser for følgende:

  • 'Arvingerne II' (bedste kvindelige hovedrolle i en tv-serie)
  • 'Lang historie kort' (bedste kvindelige birolle)
  • 'Arvingerne' (bedste kvindelige hovedrolle i en tv-serie)
  • 'Den skaldede frisør' (bedste kvindelige hovedrolle)
  • 'En kongelig affære' (bedste kvindelige birolle)
  • 'Hævnen' (bedste kvindelige hovedrolle)
  • 'En soap' (bedste kvindelige hovedrolle)
  • 'Forbrydelser' (bedste kvindelige birolle)

Med aftenens to priser har Trine Dyrholm vundet i alt otte Robert-statuetter i løbet af sin karriere, og dermed skriver hun sig ind i historiebøgerne som den skuespiller, der har vundet flest af de eftertragtede statuetter gennem tiden.  

Sammen med Trine Dyrholm gjorde resten af holdet bag 'Arvingerne' rent bord i tv-kategorierne, hvor Carsten Bjørnlund, Lene Maria Christensen og Jesper Christensen vandt de øvrige skuespilspriser, mens anden sæson af serien i sig selv blev kåret som 'Bedste tv-serie'.

Eventyrfilmen 'Skammerens datter', der er baseret på Lene Kaaberbøls bøger, og 'Mænd og høns' gjorde sig også begge bemærket ved at vinde henholdsvis fem og tre priser, mens 'The Man Who Saved the World' af Peter Anthony blev kåret som 'Bedste dokumentarfilm'.

Det var 32. gang, at Robert-priserne blev uddelt. Se den samlede vinderliste her:

Bedste film: 'Under sandet'

Bedste børne- og ungdomsfilm: 'Skammerens datter'

Bedste instruktør: Martin Zandvliet ('Under sandet')

Bedste originale manuskript: 'Under sandet' (Martin Zandvliet)

Bedste adapterede manuskript: 'Skammerens datter' (Anders Thomas Jensen)

Bedste mandlige hovedrolle: Ulrich Thomsen ('Sommeren '92')

Bedste kvindelige hovedrolle: Tuva Novotny ('Krigen')

Bedste mandlige birolle: Nicolas Bro ('Mænd og høns')

Bedste kvindelige birolle: Trine Dyrholm ('Lang historie kort')

Bedste scenograf: Mia Stensgaard ('Mænd og høns')

Bedste fotograf: Camilla Hjelm Knudsen ('Under sandet')

Bedste kostumier: Kicki Ilander ('Skammerens datter')

Bedste sminkør: Anne Cathrine Sauerberg, Morten Jacobsen og Thomas Foldberg ('Mænd og høns')

Bedste klipper: Per Sandholt og Molly Malene Stensgaard ('Under sandet')

Bedste sounddesigner: Peter Albrechtsen ('Idealisten')

Bedste score: Jeppe Kaas ('Skammerens datter')

Bedste originale sang: 'Svæver over byen', Wafande ('Iqbal og den hemmelige opskrift')

Bedste visuelle effekter: Martin Madsen og Morten Jacobsen ('Skammerens datter')

Bedste kortfilm, dokumentar: 'Home Sweet Home'

Bedste dokumentarfilm: 'The Man Who Saved the World'

Bedste amerikanske film: 'Birdman'

Bedste ikke-amerikanske film: 'Mommy'

Bedste kortfilm, fiktion: 'Mommy'

Blockbuster publikumsprisen: 'Under sandet'

Bedste tv-serie: 'Arvingerne II'

Bedste korte tv-serie: 'Ditte & Louise'

Bedste mandlige hovedrolle - tv-serie: Carsten Bjørnlund ('Arvingerne II')

Bedste kvindelige hovedrolle - tv-serie: Trine Dyrholm ('Arvingerne II')

Bedste mandlige birolle - tv-serie: Jesper Christensen ('Arvingerne II')

Bedste kvindelige birolle - tv-serie: Lene Maria Christensen ('Arvingerne II')