'Den skyldige' kåret til årets bedste danske film - se alle Robert-vinderne her

16x9
Jacob Cedergren spiller hovedrollen i 'Den Skyldige'. Foto: Jacob Carlsen / Nordisk Film

Robert-prisen er den danske pendant til den prestigefyldte Oscar.

Det blev 'Den skyldige', der løb med Robert-prisen for årets danske spillefilm.

Hele holdet bag filmen gik som aftenens sidste vindere på scenen for at modtage den eftertragtede pris foran en stor del af den danske filmindustri. 

Det var filmens producer, Lina Flint, der takkede for prisen på vegne af holdet. 

- Det her er resultatet af et vidunderligt holdsamarbejde, sagde hun glad.

Efterfølgende fangede TV 2 aftenens helt store vinder, instruktør Gustav Möller, der virkede temmelig overvældet. 

- Det er rimelig vildt. Jeg har ikke helt forstået det endnu, tror jeg. 

Syv priser i alt

I 'Den skyldige' ringer en kvinde, spillet af 25-årige Jessica Dinnage, 112, og det går op for politibetjenten Asger Holm, der bliver spillet af Jacob Cedergren, at hun er blevet kidnappet.

Filmen er blevet til med et forholdsvist lille budget og er filmet på én lokation. Derfor er omdrejningspunktet for handlingen telefonsamtalerne mellem de to hovedroller.

Selvom man aldrig ser Jessica Dinnage på lærrede, vandt hun alligevel en Robert for bedste kvindelige birolle.

'Den skyldige' vandt i alt 7 Robert-priser. 

Den danske Oscar

Robert-prisen uddeles af Danmarks Film Akademi og kan sammenlignes med en dansk pendant til de amerikanske Oscars, idet filmbranchen selv bestemmer, hvem der kan gå hjem med en pris.

Prisen blev uddelt første gang i 1984. 

Herunder kan du se årets vindere. De er markeret med fed i hver kategori:

Årets danske spillefilm

  • 'Den skyldige' instrueret af Gustav Möller
  • 'Ditte & Louise' instrueret af Niclas Bendixen
  • 'Journal 64' instrueret af Christoffer Boe
  • 'Lykke-Per' instrueret af Bille August
  • 'The House That Jack Built' instrueret af Lars von Trier

Årets børne- og ungdomsfilm

  • 'Brakland' instrueret af Martin Skovbjerg
  • 'Landet af glas' instrueret af Marie Rønn & Jeppe Vig Find
  • 'Ternet Ninja' instrueret af Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen
  • 'Vildheks' instrueret af Kaspar Munk
  • 'Vitello' instrueret af Dorte Bengtson

Årets instruktør

  • Bille August / 'Lykke-Per'
  • Christoffer Boe / 'Journal 64'
  • Gustav Möller / 'Den skyldige'
  • Isabella Eklöf / 'Holiday'
  • Lars von Trier / 'The House That Jack Built'

Årets originale manuskript

  • Ditte Hansen & Louise Mieritz / 'Ditte & Louise'
  • Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen / 'Den skyldige'
  • Jakob Weis / 'Den tid på året'
  • Johanne Algren & Isabella Eklöf / 'Holiday'
  • Lars von Trier / 'The House That Jack Built'

Årets adapterede manuskript

  • Anders Matthesen / 'Ternet Ninja'
  • Bille August & Anders August / 'Lykke-Per'
  • Bo Hr. Hansen, Nikolaj Arcel & Mikkel Nørgaard / 'Journal 64'
  • Bo Hr. Hansen, Poul Berg & Kaspar Munk / 'Vildheks'
  • Kim Fupz Aakeson & Dorte Bengtson / 'Vitello'

Årets mandlige hovedrolle

  • Baard Owe / 'Christian IV - Den sidste rejse'
  • Esben Smed / 'Lykke-Per'
  • Jakob Cedergren / 'Den skyldige'
  • Matt Dillon / 'The House That Jack Built'
  • Rasmus Bjerg / 'Så længe jeg lever'

Årets kvindelige hovedrolle

  • Ditte Hansen / 'Ditte & Louise'
  • Katrine Greis-Rosenthal / 'Lykke-Per'
  • Louise Mieritz / 'Ditte & Louise'
  • Paprika Steen / 'Den tid på året'
  • Victoria Carmen Sonne / 'Holiday'

Årets mandlige birolle

  • Adam Brix / 'Ditte & Louise'
  • Anders W. Berthelsen / 'Ditte & Louise'
  • Benjamin Kitter / 'Lykke-Per'
  • Fares Fares / 'Journal 64'
  • Jacob Lohmann / 'Den tid på året'

Årets kvindelige birolle

  • Fanny Leander Bornedal / 'Journal 64'
  • Jessica Dinnage / 'Den skyldige'
  • Julie Christiansen / 'Lykke-Per'
  • Karen-Lise Mynster / 'Den tid på året'
  • Sofie Gråbøl / 'Den tid på året'

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

  • 'Dolphin' instrueret af Laurits Munch-Petersen
  • 'Fugle' instrueret af Trine Nadia
  • 'Maja'  instrueret af Marijana Jankovic
  • 'November' instrueret af Kasper Møller Jensen
  • 'Næste stop' instrueret af Daniel Kragh-Jacobsen

Årets kortfilm: Dokumentar

  • 'Enten Eller' instrueret af Thora Lorentzen
  • 'Fantasi Fantasi' instrueret af Kaspar Astrup Schröder
  • 'Hjemsøgelsen' instrueret af Christian Einshøj
  • 'Vidne' instrueret af Louise Leth
  • 'Vi lader billedet stå et øjeblik' instrueret af Esther Wellejus

Årets dokumentarfilm

  • 'Bobbi Jene' instrueret af Elvira Lind
  • 'Den nat vi faldt' instrueret af Cille Hannibal
  • 'Olegs krig' instrueret af Simon Lereng Wilmont
  • 'Skjold & Isabel' instrueret af Emil Næsby Hansen
  • 'The Return' instrueret af Malene Choi Jensen

Årets engelsksprogede film

  • 'A Star Is Born' instrueret af Bradley Cooper
  • 'Call Me By Your Name' instrueret af Luca Guadagnino
  • 'The Florida Project' instrueret af Sean Baker
  • 'The Shape of Water' instrueret af Guillermo del Toro
  • 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri' instrueret af Martin McDonagh

Årets ikke-engelsksprogede film

  • 'Burning' instrueret af Lee Chang-dong
  • 'Cold War' instrueret af Pawel Pawlikowski'
  • 'Grænse' instrueret af Ali Abbasi
  • 'Roma' instrueret af Alfonso Cuarón
  • 'Shoplifters' instrueret af Hirokazu Koreeda

Årets korte tv-serie

  • '30' instrueret af Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk
  • 'Doggystyle' instrueret af Anna Emma Haudal
  • 'En fremmed flytter ind' instrueret af Nicole N. Horanyi
  • 'Theo & Den Magiske Talisman' instrueret af Peter Gornstein
  • 'Vitello' instrueret af Dorte Bengtson

Årets tv-serie

  • 'Broen IIII' instrueret af Henrik Georgsson
  • 'Herrens veje II' instrueret af Kaspar Munk
  • 'Kriger' instrueret af Christoffer Boe
  • 'Liberty' instrueret af Mikael Marcimain
  • 'The Rain' instrueret af Kenneth Kainz

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Carsten Bjørnlund / 'Liberty'
  • Dar Salim / 'Kriger'
  • Lars Mikkelsen / 'Herrens veje II'
  • Lars Ranthe / 'Friheden'
  • Thure Lindhardt / 'Broen IIII'

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Alba August / 'The Rain'
  • Ann Eleonora Jørgensen / 'Herrens veje II'
  • Danica Curcic / 'Kriger'
  • Lene Maria Christensen / 'Friheden'
  • Sofia Helin / 'Broen IIII'

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Anton Hjejle / 'Liberty'
  • Elliott Crosset Hove / 'Broen IIII'
  • Jesper Groth / 'Klaphat'
  • Lars Ranthe / 'Kriger'
  • Simon Sears / 'Herrens veje II'

Årets kvindelige hovedrolle

  • Asta Kamma August / 'Sygeplejeskolen'
  • Camilla Lau / 'Herrens veje II'
  • Fanny Louise Bernth / 'Herrens veje II'
  • Josephine Park / 'Doggystyle'
  • Sofie Gråbøl / Liberty

Årets publikumspris

  • 'Brakland' instrueret af Martin Skovbjerg
  • 'Charmøren' instrueret af Milad Alami
  • 'Christian IV - Den sidste rejse' instrueret af Kasper Kalle
  • 'Den skyldige' instrueret af Niclas Bendixen
  • 'Dobbeltspil' instrueret af Per Fly
  • 'Happy Ending' instrueret af Hella Joof
  • 'Hodja fra Pjort' instrueret af Karsten Kiilerich
  • 'Holiday' instrueret af Isabella Eklöf
  • 'I Krig & Kærlighed' instrueret af Kasper Torsting
  • 'Iqbal & Den Indiske Juvel' instrueret af Oliver Zahle
  • 'Journal 64' instrueret af Christoffer Boe
  • 'Julemandens datter' instrueret af Christian Dyekjær
  • 'Kærester' instrueret af Niels Holstein Kaa
  • 'Lad de døde hvile' instrueret af Sohail A. Hassan
  • 'Landet af glas' instrueret af Marie Rønn & Jeppe Vig Find
  • 'Lykke-Per' instrueret af Bille August
  • 'Månebrand' instrueret af Kasper Juhl
  • 'Sankt Bernhard Syndikatet' instrueret af Mads Brügger
  • 'Så længe jeg lever' instrueret af Ole Bornedal
  • 'Team Albert' instrueret af Frederik Meldal Nørgaard
  • 'Ternet Ninja' instrueret af Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen
  • 'The House That Jack Built' instrueret af Lars von Trier
  • 'Vildheks' instrueret af Kaspar Munk
  • 'Vitello' instrueret af Dorte Bengtson
  • 'Wonderful Copenhagen' instrueret af Bo Tengberg

Årets scenograf:

  • Jette Lehmann / 'Lykke-Per'
  • Josephine Farsø / 'Holiday'
  • Sabine Hviid / 'Vildheks'
  • Simone Grau Roney / 'The House That Jack Built'
  • Søren Gam / 'Ditte & Louise'

Årets fotograf

  • Dirk Brüel / 'Lykke-Per'
  • Jacob Møller / 'Journal 64'
  • Jasper J. Spanning / 'Den skyldige'
  • Manuel Alberto Claro / 'The House That Jack Built'
  • Nadim Carlsen / 'Holiday'

Årets kostumier

  • Charlotte Moe / 'Så længe jeg lever'
  • Manon Rasmussen / 'Lykke-Per'
  • Manon Rasmussen / 'The House That Jack Built'
  • Pernille Holm & Emilie Bøge Dresler / 'Journal 64'
  • Stine Gudmundsen-Holmgreen / 'Den tid på året'

Årets sminkør

  • Bjørg Serup / 'Så længe jeg lever'
  • Cecilie Do / 'Christian IV - Den sidste rejse'
  • Dennis Knudsen / 'The House That Jack Built'
  • Dennis Knudsen & Tina Helmark / 'Lykke-Per'
  • Sofie de Mylius / 'Ditte & Louise'

Årets klipper

  • Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / 'Lykke-Per'
  • Carla Luffe / 'Den skyldige'
  • Molly Malene Stensgaard & Jacob Schulsinger / 'The House That Jack Built'
  • My Thordal & Janus Billeskov Jansen / 'Journal 64'
  • Olivia Neergaard-Holm / 'Holiday'

Årets sounddesigner

  • Kristian Selin Eidnes Andersen / 'The House That Jack Built'
  • Morten Green & Eddie Simonsen / 'Journal 64'
  • Niels Arild & Kim Dalum / 'Lykke-Per'
  • Oskar Skriver / 'Den skyldige'
  • Oskar Skriver & Bo Asdal / 'Ternet Ninja'

Årets score

  • Av Av Av / 'Brakland'
  • Flemming Nordkrog / 'Vildheks'
  • Jomi Massage / 'Ditte & Louise'
  • Kristian Selin Eidnes Andersen & Nicklas Schmidt / 'Julemandens datter'
  • Lorenz Dangel / 'Lykke-Per'
  • Mikkel Maltha & Anthony Lledo / 'Journal 64'

Årets originale sang

  • 'Skubber det sne' - Anders Matthesen, Komp.: Anders Matthesen & #KewanLiggerBeatetNormal / 'Ternet Ninja'
  • 'Sut min klit' - Nikoline, Komp.: Nikoline / 'Ditte & Louise'
  • 'Under solen' - Wafande, Pharfar & Fresh-I, Komp.: Wafande Jolivel, Søren Schou & Andreas Keilgaard / 'Iqbal & Den Indiske Juvel'
  • 'Vild' - Lydmor, Komp.: Jenny Rossander, Lasse Lyngbo, Mads Møller & Thor Nørgaard / 'Vildheks'
  • 'Vitello' - Peter Sommer, Jøden & DJ Static, Komp.: Peter Sommer, Jøden & DJ Static / 'Vitello'

Årets visuelle effekter

  • Jonas Ussing & Martin Madsen / 'Iqbal & Den Indiske Juvel'
  • Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / 'Lykke-Per'
  • Peter Hjorth / 'The House That Jack Built'
  • Simon Sandin, Christian Sjöstedt & Christina Jæger / 'Vildheks'
  • Toke Rude Trangbæk, Daniel French & Sammy Larsen / 'I Krig & Kærlighed'