Se listen: Her er de nominerede til årets Robert-priser

16x9
Trine Dyrholm er den skuespiller, der har vundet prisen flest gang. Foto: Claus Bech / Scanpix Denmark

Der er både venkendte skuespillere og debutanter på listen.

4. februar ruller Danmarks Film Akademi den røde løber ud og inviterer både nye og store danske stjerner til fest og mulighed for hæder. 

Der skal sættes navn på det forgangne års bedste film, tv-serier og skuespillere. 

Konkurrenterne til 'Årets bedste film' tæller blandt andet en animationsfilm og den debatskabende film 'En frygtelig kvinde'.

- Den her film er ikke bare en beskrivelse af, at kvinder styrer derhjemme, det er også en beskrivelse af, at kvinden fuldstændig destruerer manden, og at hun benytter sig af psykisk tortur, sagde skuespiller, instruktør og manuskriptforfatter Christian Tafdrup om 'En frygtelig kvinde' til TV 2 i december. 

Kan slå egen rekord

Blandt de nominerede skuespillere er både debutanter og rekordholdere i konkurrence mod hinanden.

Trine Dyrholm slog allerede sidste år rekord ved at tage sin Robert-statuette nummer ni. I år kan hun slå egen rekord igen, hvis ikke prisen går til nogle af de førstegangsnominerede som Amanda Collin og Julie Christiansen i kategorien 'Årets kvindelige hovedrolle'.

På den mandlige side er hele fire nomineringsdebutanter oppe mod deres garvede kollega Nikolaj Lie Kaas, der har modtaget prisen som 'Årets mandlige hovedrolle' to gange tidligere. 

De nominerede er valgt af Danmarks Film Akademis medlemmer, og det er delvist også op til dem at stemme om vinderne.

Publikum har dog også noget at skulle have sagt – de kan fra denne uge afgive deres stemme til Blockbuster Publikumsprisen her

Se alle kategorier og nominerede her.

Nominerede til Robert 2018

Årets danske spillefilm

Fenar Ahmad, filminstruktør og aktuel med actionfilmen 'Underverden'. Foto: Asger Ladefoged / Scanpix Denmark
  • 'Den utrolige historie om den kæmpestore pære'
  • 'En frygtelig kvinde'
  • 'Mens vi lever' 
  • 'Underverden'
  • 'Vinterbrødre'

Årets børne- og ungdomsfilm

Filminstruktør Jonas Elmer og Forfatter og manuskriptforfatter Kim Fupz Aakeson, der er gået sammen om at lave børnefilmen 'Jeg er William'. Foto: Sofie Mathiassen / Scanpix Denmark
  • 'Danmark'
  • 'Den utrolige historie om den kæmpestore pære'
  • 'Jeg er William' 
  • 'Sikke et cirkus'
  • 'Team Hurricane'

Årets instruktør

Christian Tafdrup, der har instrueret 'En frygtelig kvinde'. Foto: Søren Bidstrup / Scanpix Denmark
  • Annika Berg, 'Team Hurricane'
  • Christian Tafdrup, 'En frygtelig kvinde'
  • Fenar Ahmad, 'Underverden'
  • Hlynur Pálmason, 'Vinterbrødre'
  • Mehdi Avaz, 'Mens vi lever'

Årets originale manuskript

Filminstruktør Annika Berg er akutel med 'Team Hurricane'. En teenagefilm, der gør op med klichéerne, og hvor skuespillerne spiller sig selv. Foto: Sofie Mathiassen / Scanpix Denmark
  • Annika Berg, 'Team Hurricane'
  • Christian Tafdrup og Mads Tafdrup, 'En frygtelig kvinde'
  • Dunja Gry Jensen, 'QEDA'
  • Fenar Ahmad og Adam August, 'Underverden'
  • Hlynur Pálmason, 'Vinterbrødre'

Årets adapterede manuskript

Forfatter og manuskriptforfatter Kim Fupz Aakeson. Foto: Sofie Mathiassen / Scanpix Denmark
  • Anders Ølholm, 'Aminas breve'
  • Bo Hr. Hansen og Henrik Ruben Genz, 'Gud taler ud'
  • Kim Fupz Aakeson, 'Jeg er William'
  • Peter Schønau Fog, 'Du forsvinder'
  • Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick og Bo Hr. Hansen, 'Den utrolige historie om den kæmpestore pære'

Årets mandlige hovedrolle

Dar Salim er nomineret for sin rolle i 'Underverden'. Foto: Thomas Lekfeldt / Scanpix Denmark
  • Dar Salim, 'Underverden'
  • Dejan Cukic, 'Fantasten'
  • Elliott Crosset Hove, 'Vinterbrødre'
  • Nikolaj Lie Kaas, 'Du forsvinder'
  • Sebastian Jessen, 'Mens vi lever'

Årets kvindelige hovedrolle

Trine Dyrholm. Foto: Tiziana Fabi / Scanpix Denmark
  • Amanda Collin, 'En frygtelig kvinde'
  • Danica Curcic,'Darling'
  • Julie Christiansen, 'Mens vi lever'
  • Lene Maria Christensen, 'Den Bedste Mand'
  • Trine Dyrholm, 'Du forsvinder'

Årets mandlige birolle

Lars Mikkelsen er nomineret for sin birolle i 'Vinterbrødre'. Foto: Mads Joakim Rimer Rasmussen / Scanpix Denmark
  • Ali Sivandi, 'Underverden'
  • Dulfi Al-Jabouri, Underverden'
  • Jakob Oftebro, 'Mesteren'
  • Lars Mikkelsen, 'Vinterbrødre'
  • Simon Sears, 'Vinterbrødre' 

Årets kvindelige birolle

Med sin rolle i 'Aldrig mere i morgen' har Bodil Jørgensen sikret sig en nominering i 'Årets kvindelige birolle'. Foto: David Leth Williams / Scanpix Denmark
  • Bodil Jørgensen, 'Aldrig mere i morgen'
  • Charlotte Munck, 'Mens vi lever'
  • Marijana Jankovic, 'Aldrig mere i morgen'
  • Marijana Jankovic, 'QEDA'
  • Victoria Carmen Sonne, 'Vinterbrødre'

Årets tv-serie

Jakob Ulrik Lohmann og Marijana Jankovic til pressemøde om ny sæson af tv-serien 'Norskov'. Foto: Sarah Christine Nørgaard / Scanpix Denmark
  • 'Arvingerne III'
  • 'Herrens Veje'
  • 'Mercur' 
  • 'Norskov 2' 
  • 'Rita 4' 

Årets korte tv-serie

Michael Wulff har skrevet og instrueret 'Perfekte Steder' på TV 2 ZULU. Foto: Mads Joakim Rimer Rasmussen / Scanpix Denmark
  • 'Joe Tech'
  • 'Min mosters historier'
  • 'Perfekte steder'
  • 'Tinkas juleeventyr'
  • 'Yes No Maybe'

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

Andreas Jessen, der spillede hovedrollen i 'Mercur'. Foto: Nils Meilvang / Scanpix Denmark
  • Andreas Jessen, 'Mercur'
  • Carsten Bjørnlund, 'Arvingerne III'
  • Jacob Lohmann, 'Norskov 2'
  • Lars Mikkelsen, 'Herrens veje'
  • Youssef Wayne Hvidtfeldt, 'Yes No Maybe'

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

Mille Dinesen. Foto: Liselotte Sabroe / Scanpix Denmark
  • Ann Eleonora Jørgensen, 'Herrens veje'
  • Marijana Jankovic, Norskov 2'
  • Mille Dinesen, 'Rita 4'
  • Neel Rønholt, 'Mercur'
  • Trine Dyrholm, 'Arvingerne III' 

Årets mandlige birolle - tv-serie

Mikkel Boe Følsgaard. Foto: Mads Joakim Rimer Rasmussen / Scanpix Denmark
  • Christian Tafdrup, 'Tinkas juleeventyr'
  • Henrik Birch, 'Norskov 2'
  • Mikkel Boe Følsgaard, 'Arvingerne III'
  • Morten Hee Andersen, 'Herrens veje'
  • Simon Sears, 'Herrens veje'

Årets kvindelige birolle - tv-serie

Lene Maria Christensen. Foto: Sonny Munk Carlsen / Scanpix Denmark
  • Alba August, 'Gidseltagningen'
  • Camilla Lau, 'Herrens veje'
  • Charlotte Munck, 'Rita 4'
  • Fanny Louise Bernth, 'Herrens veje'
  • Lene Maria Christensen, 'Arvingerne III'

Årets amerikanske film

Harrison Ford og Ryan Gosling poserer i et reklamefremstød for 'Blade Runner 2049'. Foto: MARY TURNER / Scanpix Denmark
  • 'Blade Runner 2049'
  • 'La La Land' 
  • 'Manchester by the Sea'
  • 'Moonlight' 
  • 'Nocturnal Animals'

Årets ikke-amerikanske film

Holdet bag filmen The Square. Foto: Loic Venance / Scanpix Denmark
  • 'Dunkirk'
  • 'Frantz'
  • 'God’s Own Country'
  • 'Prøven'
  • 'The Square'

Årets dokumentarfilm

  • 'At elske Pia' 
  • 'De sidste mænd i Aleppo'
  • 'Land of the Free' 
  • 'Venus - Let's Talk About Sex' 
  • 'VOLD - I kærlighedens navn'

Årets kortfilm: Dokumentar

  • 'Fra hjertet'
  • 'Kraniebrud - eller er du ikke lidt for ung til at optegne dine erindringer?'
  • 'Sea of Sorrow - Sea of Hope'
  • 'Weltschmerz' 

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

  • 'Abu Adnan'
  • 'Fædreland'
  • 'Halvmand' 
  • 'Lille danser'
  • 'Silent Night' 

Årets scenograf

  • Gitte Malling og Søren Gam, 'Du forsvinder'
  • Gustav Pontoppidan, 'Vinterbrødre'
  • Jette Lehmann, 'Gud taler ud'
  • Sabine Hviid, 'Underverden'
  • Thomas Bremer og Nikolaj Danielsen, 'QEDA'

Årets fotograf

  • Adam Wallensten, 'Den Bedste Mand'
  • Kasper Tuxen, 'Underverden'
  • Louise McLaughlin, 'Team Hurricane'
  • Maria von Hausswolff, 'Vinterbrødre'
  • Rasmus Videbæk, 'QEDA'

Årets kostumier

  • Jane Marshall Whittaker, 'QEDA'
  • Lucie-Marie Layers, 'Fantasten'
  • Manon Rasmussen, 'Gud taler ud'
  • Nina Grønlund, 'Vinterbrødre'
  • Rikke Simonsen, 'Underverden'

Årets sminkør

  • Katrine Tersgov, 'Vinterbrødre'
  • Kirsten Zäschke, 'Gud taler ud'
  • Kirsten Zäschke, 'Sikke et cirkus'
  • Louise Hauberg Lohmann, 'Underverden'
  • Salla Yli-Loupa, 'QEDA'

Årets klipper

  • Anders Albjerg Kristiansen, 'Darling'
  • Julius Krebs Damsbo, 'Vinterbrødre'
  • Kasper Leick, 'Underverden'
  • Nicolaj Monberg, 'En frygtelig kvinde'
  • Åsa Mossberg, 'QEDA'

Årets sounddesigner

  • Lars Halvorsen, 'Vinterbrødre'
  • Oskar Skriver og Bo Asdal Andersen, 'Den utrolige historie om den kæmpestore pære'
  • Peter Albrechtsen, 'QEDA'
  • Peter Albrechtsen, 'Underverden'
  • Peter Schultz, Niels Arild og Eddie Simonsen, 'Du forsvinder'

Årets score

  • Jens Ole Wowk McCoy, 'Underverden'
  • Jonas Struck og Vladislav Delay, 'QEDA'
  • Kristian Selin Eidnes Andersen, 'Fantasten'
  • Kåre Bjerkø, 'Gud taler ud'
  • Toke Brorson Odin, 'Vinterbrødre'

Årets originale sang

  • 'I Don’t Know How to Get in Your Heart', Rumle Sieling Langdal Jensen, 'Mesteren'
  • 'Sikke et cirkus', Lotte Svendsen og Rasmus Møldrup, 'Sikke et cirkus'
  • 'Vi står ved din side', Martin Brygmann, 'Far til fire i toppen'

Årets visuelle effekter

  • Dan Dirckinck-Holmfeld, 'Far til fire på toppen'
  • Fynn Laue, Asger Peder Mortensen og Niels Träff, 'Alle for tre'
  • Jonas Drehn, Jan Tvilling og Hummer Højmark, 'Underverden'
  • Martin Madsen, 'QEDA'
  • Martin Madsen og Thomas Øhlenschlæger, 'Dræberne fra Nibe'