Se listen: De er nomineret til årets Robert-priser

16x9
Bodil Jørgensen er nomineret til prisen for årets bedste kvindelige hovedrolle i filmen 'Forældre'. Foto: David Leth Williams / Scanpix Denmark

Den 5. februar uddeles årets Robert-priser. Se her hvem der er nomineret.

Det er blevet tid til, at årets Robert-priser skal uddeles. Det er 33. gang årets ypperste præstationer fra filmverden kåres. Kåringen foregår den 5. februar.  

Robert-prisen er en dansk film-pris, der uddeles en gang om året af Danmarks Film Akademi. Prisen uddeles for at anerkende kollegerne i filmbranchen. Det er Filmakademiets 2100 medlemmer, der med deres stemmer er med til at kåre vinderne af de forskellige kategorier, men for første gang i prisens historie har der denne gang også været fagfolk med inde over.

Om dette siger Filmakademiets formand Kim Magnusson:

- Vi har talt om det i så mange år, og vi er derfor glade for endelig at kunne give de enkelte filmfagfolk muligheden for at nominere deres ligestillede inden for deres specifikke fagområde og ekspertise. Det er et nyt skridt på vejen til den bedst mulige nomineringsproces, som danner grundlag for uddelingen af Robert-prisen, siger han og tilføjer:

- Det ser allerede ud som om vi har fundet den rigtige måde fremadrettet, da nomineringerne klart viser fokus på den enkelte præstation.

Det er dog ikke kun Akademiets medlemmer, hvis stemmer bliver hørt. Publikumsprisen skal også uddeles, og på www.blockbuster.dk/robertprisen kan du stemme mellem de nominerede.

De nominerede til årets Robert er: 

Årets danske spillefilm

  • Der kommer en dag / Zentropa Entertainments, Producere: Sisse Graum Jørgensen, Peter Aalbæk Jensen & Louise Vesth, Instr.: Jesper W. Nielsen
  • Forældre / Nordisk Film Produktion, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Christian Tafdrup
  • I blodet / Profile Pictures, Producer: Caroline Schlüter Bingestam, Instr.: Rasmus Heisterberg
  • Kollektivet / Zentropa Entertainments, Producere: Sisse Graum Jørgensen & Morten Kaufmann, Instr.: Thomas Vinterberg
  • The Neon Demon / Space Rocket Nation, Producer: Lene Børglum, Instr.: Nicolas Winding Refn

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Antboy 3 / Nimbus Film, Producer: Lea Løbger, Instr.: Ask Hasselbalch
  • Anti / Miso Film, Producere: Christian Potalivo & Caroline Blanco, Instr.: Morten BH
  • En to tre nu / Regner Grasten Film Produktion, Producer: Regner Grasten, Instr.: Barbara Rothenborg
  • I blodet / Profile Pictures, Producer: Caroline Schlüter Bingestam, Instr.: Rasmus Heisterberg
  • Iqbal & Superchippen / Miso Film, Producere: Christian Potalivo & Mikael Olsen, Instr.: Oliver Zahle

Årets instruktør

  • Christian Tafdrup / Forældre
  • Jesper W. Nielsen / Der kommer en dag
  • Nicolas Winding Refn / The Neon Demon
  • Rasmus Heisterberg / I blodet
  • Thomas Vinterberg / Kollektivet

Årets originale manuskript

  • Ali Abbasi & Maren Louise Käehne / Shelley
  • Christian Tafdrup / Forældre
  • Nicolas Winding Refn, Mary Laws & Polly Stenham / The Neon Demon
  • Rasmus Heisterberg / I blodet
  • Søren Sveistrup / Der kommer en dag

Årets adapterede manuskript

  • Anders Ølholm / Antboy 3
  • Nikolaj Arcel / Flaskepost fra P
  • Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Kollektivet

Årets mandlige hovedrolle

  • David Dencik / Fuglene over sundet
  • Mikkel Boe Følsgaard / De standhaftige
  • Nikolaj Lie Kaas / Flaskepost fra P
  • Søren Malling / Forældre
  • Ulrich Thomsen / Kollektivet

Årets kvindelige hovedrolle

  • Bodil Jørgensen / Forældre
  • Christine Albeck Børge / Kærlighed og andre katastrofer
  • Danica Curcic / Fuglene over sundet
  • Elle Fanning / The Neon Demon
  • Trine Dyrholm / Kollektivet

Årets mandlige birolle

  • Elliott Crosset Hove / Forældre
  • Elliott Crosset Hove / I blodet
  • Fares Fares / Flaskepost fra P
  • Jakob Cedergren / Fuglene over sundet
  • Lars Mikkelsen / Der kommer en dag

Årets kvindelige birolle

  • Amanda Collin / Flaskepost fra P
  • Laura Bro / Fuglene over sundet
  • Marijana Jankovic / Fuglene over sundet
  • Sofie Gråbøl / Der kommer en dag
  • Victoria Carmen Sonne / I blodet

Årets scenograf

  • Jette Lehmann / Tordenskjold & Kold
  • Niels Sejer / Kollektivet
  • Sabine Hviid / Der kommer en dag
  • Søren Gam / Fuglene over sundet
  • Trine Jensen & Rie Lykke / I blodet

Årets fotograf

  • Jesper Tøffner / Kollektivet
  • Maria von Hausswolff / Forældre
  • Nadim Carlsen & Sturla Brandth Grøvlen / Shelley
  • Natasha Braier / The Neon Demon
  • Niels Thastum / I blodet

Årets kostumier

  • Ellen Lens / Kollektivet
  • Louize Nissen / Antboy 3
  • Manon Rasmussen / Flaskepost fra P
  • Manon Rasmussen / Tordenskjold & Kold
  • Stine Thaning / Der kommer en dag

Årets sminkør

  • Anne Cathrine Sauerberg / Tordenskjold & Kold
  • Erin Ayanian Monroe / The Neon Demon
  • Louise Hauberg Lohmann / Der kommer en dag
  • Marly van de Wardt / Kollektivet
  • Sofie de Mylius / Antboy 3

Årets klipper

  • Anne Østerud & Tanya Fallenius / Forældre
  • Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Kollektivet
  • Janus Billeskov Jansen & Morten Højbjerg / Der kommer en dag
  • Matthew Newman / The Neon Demon
  • Nicolaj Monberg & Olivier Bugge Coutté / Flaskepost fra P

Årets sounddesigner

  • Anne Jensen & Kristian Selin Eidnes Andersen / Kollektivet
  • Eddie Simonsen & Anne Jensen / The Neon Demon
  • Peter Albrechtsen / Sorgenfri
  • Rune Sand / Shelley
  • Thomas Huus & Bo Asdal Andersen / Antboy 3

Årets score

  • Cliff Martinez / The Neon Demon
  • Jesper Mechlenburg / Fuglene over sundet
  • Martin Dirkov / Shelley
  • Nicklas Schmidt / Flaskepost fra P
  • Sune Martin / Der kommer en dag

Årets originale sang

  • '100 meter mind dash' - Darkness Falls, Josephine Philip, Ina Lindgreen & Anders Trentemøller / Shelley
  • 'Der er kun en som Iqbal' - Wafande, Andreas Keilgaard & Søren Schou / Iqbal & Superchippen
  • 'Safe and sound' - Jesper Mechlenburg, Jesper Mechlenburg / Fuglene over sundet
  • 'Waving Goodbye' - Sia, Sia / The Neon Demon
  • 'With the ink of a Ghost' - José González, José González / De standhaftige

Årets visuelle effekter

  • Lars ‘Lalo’ Werner, Kim Fersling & Alexander Schepelern / Der kommer en dag
  • Martin Madsen / En to tre nu
  • Peter Hjorth / Sorgenfri
  • Peter Hjorth / The Neon Demon
  • Thomas Øhlenschlæger / Iqbal & Superchippen

Årets kortfilm: Fiktion / animation

  • Exil / Hyænefilm, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Ulaa Salim
  • Lulus første gang / Ash Production, Producer: Mille Astrup, Instr.: Tone Ottilie
  • Mukwano / Super16, Producer: Mads-August Grarup Hertz, Instr.: Cecilie McNair
  • SIA / Den Danske Filmskole, Producer: Caroline Eybye, Instr.: Annika Berg
  • Sorte måne / Den Danske Filmskole, Producer: Claudia Saginario, Instr.: Kasper Skovsbøl

Årets dokumentarfilm

  • Amanda Knox / Plus Pictures, Producer: Mette Heide, Instr.: Brian McGinn & Rod Blackhurst
  • Amateurs in Space / Danish Documentary, Producer: Sigrid Dyekjær, Instr.: Max Kestner
  • Dem vi var / Made in Copenhagen, Producer: Helle Faber, Instr.: Sine Skibsholt
  • Håbet bag hegnet / Final Cut for Real, Producer: Heidi Elise Christensen & Signe Byrge Sørensen, Instr.: Estephan Wagner, Moritz Siebert & Abou Bakar Sidibé
  • The War Show - Venner i krig / Fridthjof Film, Producere: Miriam Nørgaard, Alaa Hassan, Ronnie Fridthjof & David B. Sørensen, Instr.: Andreas Dalsgaard & Obaidah Zytoon

Årets amerikanske film

  • Anomalisa / Instr.: Charlie Kaufmann & Duke Johnson, Distr.: UIP
  • Arrival / Instr.: Denis Villeneuve, Distr.: UIP
  • Carol / Instr.: Todd Haynes, Distr.: Scanbox Entertainment Danmark A/S
  • The Big Short / Instr.: Adam McKay, Distr.: UIP
  • The Revenant / Instr.: Alejandro González Iñárritu, Distr.: 20th Century Fox

Årets ikke-amerikanske film

  • Jeg, Daniel Blake / Instr.: Ken Loach, Distr.: Scanbox Entertainment Danmark A/S
  • Min far Toni Erdmann / Instr.: Maren Ade, Distr.: Camera Film
  • Sauls søn / Instr.: László Nemes, Distr.: Camera Film
  • The Lobster / Instr.: Yorgos Lanthimos, Distr.: Camera Film
  • Youth / Instr.: Paolo Sorrentino, Distr.: Scanbox Entertainment Danmark A/S